• BITCOIN/TL
  1088640,372
  % -0,05
 • ETHEREUM/TL
  58964
  % 0,68
 • RIPPLE/TL
  17.46
  % -0,50
 • BITCOIN CASH/TL
  6385.76,357
  % -0,90
 • LITECOIN/TL
  2000.35
  % -0,61
 • COSMOS HUB/TL
  267.25
  % 0,78
 • CARDANO/TL
  10.81
  % -2,31
 • TETHER/TL
  28.87
  % -0,21

Çin’de Bitcoin Madenciliği Tarihi Anı Başlatacak, BTC Etkilenecek mi?

binance.gif

Sino Global Capital, Bitcoin, Çin ve Asya Devinde meydana gelen değişiklikler hakkında raporlar yayınlıyor . Bugün Çin’in Sichuan eyaletindeki BTC madencilerinin çoğu makinelerini kapatacak . Bu, zaten belirsiz olan kripto pazarında başka bir değişken yarattı.

20 Haziran saat 0:00’da bu ildeki maden çiftlikleri kapatılacaktır. 8BTCnews, bu bölgenin dünyanın en büyük Bitcoin madencilik operasyonlarından birine ev sahipliği yaptığını iddia etti. Bu nedenle, bazı madenciler bu sektör için karanlık bir çağın başlamasını bekliyor.

8BTCnews, bu baskının etkisinin BTC madencilik sektöründe dalgalanmaya başladığını iddia ediyor. Hashrate, AntPool, Poolin, Binance, Huobi Pool ve diğerlerine göre ilk on Bitcoin madencilik havuzu, bilgi işlem güçlerinde önemli kayıplar kaydetti. Bu kayıplar son gün %16, %21, %25 ve hatta %31.19’a kadar çıkıyor.

 

Genel olarak, Bitcoin ağının ortalama işlem gücü 129.52 EH/sn’dir . Tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse %30 düştü. Bu, BTC’nin Mempool’una yansıdı ve işlem maliyeti, yazının yazıldığı sırada, yüksek öncelikli bir işlem için 19 sat/vB (0.96 $) ile 2021’deki en düşük seviyelerinden bazılarına oturuyor. Asgari ücret, anlaşılması zor 1 sat/vB’dir.

Bitcoin Madenciliği Görünümü, Tam Karanlık mı?

Sino Global Capital, Bitcoin için yalnızca düşüş olarak yorumlanabilecek bir duruma objektif bir bakış sunuyor. Yatırım firması, BTC madencilik operasyonlarının bir kısmının kapanmasına rağmen bazılarının kalacağını iddia ediyor.

Üstelik büyük yan operasyonları olan madencilerin bir kısmı zaten ülkeyi terk ediyordu, orta ve küçük ölçeklilerin kalma olasılığı daha yüksek görünüyor. Hareket halindeki madenciler Mart 2021’den itibaren bir baskı bekliyorlardı. Bu nedenle gerekli hazırlıkları yaptılar.

Mayıs ayında Pekin, Qinghai, İç Moğolistan ve Sichuan’dan finansal istikrarı sağlama hedefiyle daha fazla kripto madenciliği yasağı geldiğinden, Çinli madenciler diğer ülkelere göç sürecini hızlandırdı.

Sino Global Capital, Çin’in ulusal ekonomik istikrarı, Bitcoin madenciliğini ve kripto ticaretini tehlikeye atan sektörleri kaldıraçla ele aldığına inanıyor . Ülke aynı zamanda devlet düzeyinde yolsuzluğa olanak sağlayan faaliyetleri de hedefliyor olabilir.

Madenciler 3 önlemi benimsediler: ekipmanlarını satmaya başladılar, kalıp düzenlemelerin nasıl işlediğini gördüler, göç ettiler. Yatırım firması, hareket halindeki madencilerin dağılımının değişmesini bekliyor.

Çinli madencilerin deniz aşırı göç noktaları çeşitlidir ve Kuzey Amerika, Orta Asya, Rusya, Kuzey Avrupa ve Kuzey Afrika arasında eşit olarak dağılmıştır. Bu aslında olumludur ve bitcoin ağının ademi merkeziyetçiliğini büyük ölçüde artırır.

Castle Island Ventures’ın bir ortağı olan Nic Carter, BTC’nin hash gücünün Çin dışına taşınmasının ağa daha fazla ademi merkeziyetçilik getireceğini kabul ediyor. Ek olarak Carter, BTC madencilik faaliyetlerinin %100 yenilenebilir enerji ile çalışacakları yerlere taşınabileceğine inanıyor.

 

Yazma sırasında BTC, günlük grafikte yatay hareketle 35.562 dolardan işlem görüyor. 7 günlük ve 30 günlük grafiklerde BTC’nin sırasıyla %4,4 kaybı var.

newsbtc
binance.gif