• BITCOIN/TL
  764506,538
  % 1,30
 • ETHEREUM/TL
  45367
  % -0,38
 • RIPPLE/TL
  14.61
  % 0,18
 • BITCOIN CASH/TL
  6438.52,699
  % 1,66
 • LITECOIN/TL
  1774.68
  % -0,89
 • COSMOS HUB/TL
  191.38
  % -1,58
 • CARDANO/TL
  7.12
  % -0,14
 • TETHER/TL
  27.56
  % 0,01

Çin Merkez Bankası, Bitcoin’in Yükselen Fiyatının Dijital Yuan’a İlgiyi Artırdığını Kabul Etti

binance.gif

Çin Merkez Bankası, ülke sakinlerinin faiz oranlarında ülkenin Dijital Yuanına doğru bir artış fark etmiş görünüyor.

Projenin, önemli sayıda fiatını dijital Yuan ile değiştirerek Çin’in dijital yarışa katılmasına yardımcı olması bekleniyor .

Çin Halk Bankası, CBDC Faiz Oranını Bitcoin’e Kredilendiriyor

Çin Halk Bankası’nın araştırma bürosu direktörü Wang Xin’e göre, Çin Dijital Para Birimi başarılı olursa kredinin bir kısmı Bitcoins’e ait. Yorumlarını Mandarin’den İngilizceye çeviren CNBC’ye göre Xin;

“Bir yandan bu, dünyadaki giderek daha fazla merkez bankasının yerli dijital para birimlerinin gelişimine katılmasıyla ilgili.”

Xin, ülkenin gelen dijital Yuanına artan ilginin, diğer ülkelerin ulusal bir dijital para birimi getirmesinin bir sonucu olabileceğini açıkladı.

Ancak Wang, yukarıda bahsedilenlere tüm övgüyü vermiyor. Xin, ülkenin Bitcoin yasağının bugüne kadar işlevsel kalmasına rağmen, yükselişin ve bitcoin fiyatının faiz oranlarını da aynı derecede etkilemiş olabileceğini iddia ediyor.

“Öte yandan, bu (faiz) bitcoin fiyatındaki büyük artışla da ilgili olabilir.” Açıkladı.

Şu anda, Çin Dijital Yuanının piyasaya sürülmesi için resmi bir tarih yok, ancak ülke, ülkenin farklı bölgelerinde yaşayanlara parayı perakende mağazalarında test etme fırsatı veren pilot projeleri hızlandırmaya devam etmeyi planlıyor. Xin’in dediği gibi, “Daha sonra, dijital RMB pilotları ile ilerleyeceğiz ve daha fazla deneyim biriktireceğiz.”

CBDC – Bitcoin için bir tehdit mi?

Bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin entegrasyonu, esasen dijitale geçmek isteyen birçok ülke arasında popüler hale geldi.

2020’den beri, CBDC’yi hayata geçirme sürecini hızlandırmayı amaçlayan faaliyetlerde bir artış var. Japonya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık gibi ülkeler CBDC’yi araştırmaya, test etmeye ve keşfetmeye başladı.

Bahamalar, “kum doları” olarak adlandırılan bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni ilk çıkaran ülke oldu Merkez Bankası, dijital doların “düzenlenmiş ödemelere ve diğer finansal hizmetlere kapsayıcı erişimi” kolaylaştırmayı amaçladığını açıkladı .

CBDC’nin entegrasyonu, şu ana kadar Bahamalar için bir başarıya dönüştü, Mastercard yakın zamanda Merkez Bankası ile işbirliği yaparak kullanıcıların “dijital para birimini geleneksel Bahama dolarına çevirmesine ve Mastercard’ın kabul edildiği her yerde mal ve hizmetler için ödeme yapmasına izin veriyor Adalar ve dünya. “

CBDC’ler ile Bitcoin gibi bağımsız dijital para birimleri arasında olası bir rekabet olduğu konusunda bir tartışma yaşandı . Bununla birlikte, Bitcoin, CBDC’nin eksik olduğu bir ademi merkeziyetçilik seviyesi sunduğundan, Bitcoin topluluğu bu para birimlerinin Bitcoin’i geride bırakmayacağı konusunda iyimser.

zycrypto

binance.gif