• BITCOIN/TL
  588172,198
  % -2,64
 • ETHEREUM/TL
  38778
  % -2,29
 • RIPPLE/TL
  10.49
  % -0,81
 • BITCOIN CASH/TL
  6085.76,270
  % 0,27
 • LITECOIN/TL
  1862.7
  % -2,08
 • COSMOS/TL
  336.67
  % -0,94
 • CARDANO/TL
  20.78
  % -1,14
 • TETHER/TL
  9.64
  % -0,03

Çin, Kripto Para Piyasasında Liderliğini Sürdürüyor

binance.gif

Messari tarafından yayınlanan bir raporda, Çin’in dünya çapında kripto para birimi faaliyetinde hala lider olduğunu söylüyor. Ülke, Bitcoin’in hash oranının % 65’ini kontrol ediyor. Asya’daki Vietnam gibi bazı ülkelerde hala katı düzenlemeler var.

Bitcoin

Analist Mira Christanto’nun hazırladığı “Asia’s Crypto Landscape” adlı rapor bugün yayınlandı ve dünyanın en büyük kripto pazarı olan Asya’nın fonlarına, borsalarına ve alım satım alışkanlıklarına bakıyor. Ve bölgedeki en fazla etkiye sahip ülke olan Çin, düzenleyici baskılara rağmen hala güçleniyor .

hashrate

Messari, Çin’in 2017’de borsalarda Bitcoin alım satımını yasaklamasına rağmen, kripto paranın “ihtiyatlı çalışan” bir “uç” sektörle birlikte gelişmeye devam ettiğini belirtiyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, o zamandan beri genel merkezini taşımasına rağmen Çin’de kuruldu.

Rapor, Asya’nın küresel kripto para birimi işlemlerinin% 43’ünü (veya 296 milyar doları) oluşturduğunu ve Doğu Asya’nın bu rakamın çoğunu aldığını söylüyor. Doğu Avrupa (% 12) veya Latin Amerika (% 7) ile karşılaştırıldığında her ikisi de büyük pazarlar, çok daha büyük bir oyuncu.

Ancak Çin, dünyanın en büyük kripto geliştirme topluluklarından biriyle kripto pazarında neden bu kadar büyük bir oyuncu? Bunun büyük ölçüde para birimi kontrolleriyle ilgisi var: Çin, bireylerin yılda yalnızca 50.000 dolara kadar yabancı para birimi satın almalarına izin veriyor, bu nedenle ülke vatandaşları bunun etrafında bir yol buluyor – stabil paralarla.

Rapor, “Kısıtlamaların bir sonucu olarak, USD-stablecoin piyasası, USD’ye maruz kalmanın bir yolu olarak Çin’de patlama yaşıyor” diyor.

Tether 

Messari’nin raporu ayrıca, Hong Kong’un Asya’daki diğer tüm ülkelerden daha fazla, geleneksel yatırım araçlarının nasıl çalıştığını bilen daha fazla kurumsal yatırımcıya sahip olduğunu söylüyor.

Güney Kore, kripto yatırımcılarının en yüksek penetrasyonuna sahipken, işçilerin üçte biri kriptoya yatırım yaptıklarını söylüyor.

Ve Japonya’da birçok geleneksel banka, bölgedeki diğer ülkelere kıyasla uzaya yatırım yapıyor.

Rapora göre, kripto yasal ödeme aracı olarak yasaklanmış ve halka açık şirketler ve kripto faaliyetlerine katılamayan menkul kıymet firmaları ile Vietnam bölgedeki en katı kurallara sahip.

decrypt

binance.gif