• BITCOIN/TL
  562318,539
  % -5,53
 • ETHEREUM/TL
  38190
  % -4,62
 • RIPPLE/TL
  9.73
  % -8,46
 • BITCOIN CASH/TL
  5327.35,601
  % -10,23
 • LITECOIN/TL
  1758.14
  % -5,15
 • COSMOS/TL
  359.35
  % -3,51
 • CARDANO/TL
  18.87
  % -8,68
 • TETHER/TL
  9.53
  % -0,08

Çin, Dijital Yuan İçin Fiziksel Kart Cüzdanı Pilot Programını Başlattı

binance.gif

Çin Halk Bankası (PBoC), dijital yuanını test etmek için fiziksel bir kart cüzdan pilotuna yeşil ışık yaktı . Şangay merkezli bir üniversite hastanesindeki kahve dükkanını işleten bir personel, pilot program katılımcıları olarak seçildi.

Cüzdan Kartı, Wi-Fi veya Mobil Bağlantı Olmadan e-CNY’yi Ödeyebilecek veya Kabul Edebilecek

Tencent News’e göre , Shanghai Jiao Tong Üniversitesi Tıp Fakültesi Tongren Hastanesindeki personel, gıda için ödeme yapmak için dijital yuan jetonunu kullandı. Bir satış noktası cihazı ve sağ üst köşede küçük bir ekranı olan fiziksel bir kart kullandılar.


Kart, cüzdanda ne kadar dijital yuan kaldığını ortaya koyuyor. Yerel basında çıkan haberlerde, Çin Posta Tasarruf Bankası’nın teknik destek sağlamaktan sorumlu olduğu iddia ediliyor. “Fiziksel cüzdan“, personelin bir fincan kahve veya atıştırmalık gibi ürünleri satın almasına olanak tanır.

Tencent’in makalesinde yer alan fotoğraflardan biri, üzerinde 144.75 yuan ve üç çevrimdışı ödeme olan bir kart tutan bir hastane personelini gösteriyor. İkinci özellik, kişilerin Wi-Fi veya mobil ağ bağlantısı olmadan e-CNY transferlerini ödemelerine veya kabul etmelerine olanak tanır.

Dijital Yuan Testleri Hala Birkaç Çin Şehrinde Yapılıyor

Şimdiye kadar, dijital yuan pilot programlar oldu ve hala devam, 2022 yılında yapılması planlanan bir  Kış Olimpiyatları için hazırlanıyor.

Yerel uzmanlar , token tam olarak piyasaya sürülmeden önce hala “uzun bir yol” olduğu konusunda uyardılar , ancak PBoC yetkilileri, dijital yuan’ın Olimpiyat etkinliğinden önce başlatılabileceğine inanıyor.

Merkez bankası, dijital yuan’ı kullanmak için mümkün olduğunca çok yerli ve yabancı izleyiciyi çekmeyi hedefliyor. Çin hükümetinin planları USD’ye olan bağımlılığı azaltmaya işaret ediyor.

bitcoin

binance.gif