• BITCOIN/TL
  554400,580
  % -1,90
 • ETHEREUM/TL
  34581
  % -2,87
 • RIPPLE/TL
  10.14
  % -4,29
 • BITCOIN CASH/TL
  5565.63,391
  % -4,80
 • LITECOIN/TL
  1678.65
  % -3,09
 • COSMOS/TL
  295.18
  % -4,14
 • CARDANO/TL
  19.69
  % -2,77
 • TETHER/TL
  9.21
  % -0,96

Chainalysis’e Göre Afrika’da Kripto Kabulü 2021’de %1,200 Arttı

binance.gif

Afrika, geçen yılki %1200’ü aşan büyüme oranıyla, ülkelerinin geçen yılki en kripto dostu ülkelerin ilk 10’unun bir kısmını tahttan indirmesine yetecek kadar, kripto benimsemede tartışmasız küresel şampiyon.

Chainalysis tarafından yapılan bir incelemeye göre, yıl içinde gelen kripto para birimi hacmindeki %1200 artış, küresel büyüme ortalamasından neredeyse %50 daha yüksek. Birleşik dünyanın geri kalanı da aynı dönemde akıllara durgunluk veren %880’lik bir artış kaydetti.

Afrika’nın kripto para piyasası geçen yıl alınan değere göre %1200’ün üzerinde büyümekle kalmadı, aynı zamanda Kenya, Nijerya, Güney Afrika ve Tanzanya’nın tümü ilk 20’de yer aldığı, dünyanın en yüksek taban benimsenmesinden bazılarına sahip. Küresel Kripto Benimseme Endeksimiz.

Kripto Perakendecileri Afrika’da Trendi Belirledi

Chainalysis’in bildirdiği gibi , Afrika’daki kripto benimseme artışı, kurumsal yatırımların ekosistem için temel olduğu gelişmiş ülkelerdeki manzaranın tam tersine, perakendeciler ve kurumsal olmayan tüccarlar arasında en önemli olanı oldu.

Başka bir tablo, Eşler Arası ticaretin Afrika’da son derece popüler olduğunu gösteriyor – dünyanın geri kalanından çok daha fazla. Chainalysis, P2P ticaretini, satın almalar, havaleler ve kriptoyu bir değişim aracı olarak kullanan diğer finansal etkileşimlerle birlikte kripto para biriminin benimsenmesi için önemli bir faktör olarak sayıyor.

P2P ticareti, ülkede kripto para biriminin benimsenmesinin patlamasında etkili oldu. Chainalysis tarafından paylaşılan ve Useful Tulips tarafından derlenen verilere göre , LocalBitcoins ve Paxful’da ticaretin büyümesi 2020’den bu yana hızla arttı. Ancak geleneksel borsaların dışında Whatsapp ve Telegram grupları gibi daha özel ve gayri resmi mekanizmalar tercih ediliyor. P2P işlem hacmi gerçekte derlenen verilerin gösterdiğinden çok daha yüksektir.

Afrikalılar Kriptoyu Neden Seviyor?

Chainalysis, P2P platformlarının Binance gibi borsalardan pazar payı çalmaya başladığını açıklıyor. Nijeryalı blockchain danışmanlık şirketi Convexity’nin CEO’su ve kurucusu Adedeji Owonibi’ye göre, Afrikalılar tercihlerini Paxful ve diğer P2P sitelerine kaydırdıkça Binance gibi merkezi borsalar daha az popüler hale geliyor.

Kıtaya banka hesabı olmayan nüfusun hakim olduğu düşünüldüğünde, P2P platformlarının kullanımı, fonları dahili olarak taşımanın kolay bir yolu olarak kendini kanıtlamıştır. Ancak rapor, Afrika’daki kripto transferlerinin neredeyse %96’sının havale piyasasıyla ilgili olduğunu söylüyor.

Chainalysis, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımının uluslararası transferlerle ilişkili yüksek maliyetleri dengelediğini savunuyor.

Paxful COO’su Artur Schaback, Chainalysis’e maliyetlere ek olarak, Afrikalıların kripto para birimleri sayesinde aşabileceği yasal kısıtlamalar olduğunu açıkladı:

“Hükümet, insanların yurtdışına gönderebilecekleri para miktarını katı bir şekilde sınırlandırıyorsa, yaratıcı olacaklar ve kripto para birimine yönelecekler. Bu sınır pazarlarının çoğunda insanlar banka hesaplarından merkezi bir borsaya para gönderemezler, bu nedenle P2P’ye güvenirler.”

binance.gif