• BITCOIN/TL
  1146926,578
  % 0,74
 • ETHEREUM/TL
  62793
  % 0,74
 • RIPPLE/TL
  17.99
  % 0,53
 • BITCOIN CASH/TL
  6576.69,410
  % -0,07
 • LITECOIN/TL
  2078.4
  % -0,85
 • COSMOS HUB/TL
  273.92
  % -2,10
 • CARDANO/TL
  11.31
  % -0,50
 • TETHER/TL
  28.97
  % 0,19

Chainalysis Raporlarına Göre Kripto Kabulü 2021’de % 880 Arttı

binance.gif

Gelişmekte olan ekonomiler, küresel bir fenomen olma arayışında kripto ordusuna liderlik ediyor ve daha küçük ülkeler, kripto para kullanımındaki paylarında gelişmiş ülkeleri çoktan geride bırakıyor.

Chainalysis’e göre, küresel kripto kabulü, esas olarak P2P ticaret faaliyeti ve Bitcoin’in devlet kontrolünden bağımsız bir değer deposu olarak doğası sayesinde, geçen yıla göre %880 gibi büyük bir artış gösterdi.

Küçük Ülkeler Daha Kripto Dostu

Küresel manzara geçen yıldan çok farklı görünüyor . Bu yılki Küresel Kripto Evlat Edinme Endeksi’ne göre , Vietnam, Hindistan ve Pakistan, kripto para birimini benimseme oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Geçen yıl, Hindistan ve Pakistan listede bile yer almıyordu ve Vietnam 10. sırada yer aldı.

2020’nin liderleri olan Rusya, Ukrayna ve Venezüella sıralamada geriledi. Ukrayna 4 numaraya düştü, Venezuela 7 numaraya yükseldi ve Rusya küresel sıralamada 18. sıraya kadar inerek İlk 10’dan düştü. Çin , sektöre yönelik son yasal darbeler ve ülkenin CBDC’sinin gelişiminde kaydettiği ilerleme göz önüne alındığında mantıklı görünen sıralamadan kayboldu .

Chainlaysis, daha küçük ülkelerde P2P ticaretinin yükselişinin, borsalarının toplam değerini düşürme eğiliminde olan Çinli ve Amerikalıların çıkarlarına oranla ağır bastığını açıklıyor:

ABD ve Çin için P2P işlem hacmi, Haziran 2020 civarında ayrılmaya başlayana kadar dünya çapındaki toplamla kabaca aynı doğrultuda hareket etti. Bu noktada, ABD ve Çin, dünyanın geri kalanı büyüdükçe P2P işlem hacimlerinin daraldığını görüyor. Her üç düşüş de Mart 2021’de dramatik bir şekilde başlarken, ABD ve Çin daha fazla düştü ve dünya çapındaki toplamların altında kaldı.

Kripto Para Birimi Kabulünü Ölçmek Zor

P2P ticareti, Chainalysis sıralamasındaki değişikliklerin birincil itici gücüdür. Bununla birlikte, BTC ticaretine olan bu ani ilginin arkasındaki temel neden, küresel finansal kriz ve bunun en bunalımlı ekonomileri etkileme şekli olabilir.

Rapor, sıralamanın en üstünde yer alan önemli sayıda ülkenin keskin devalüasyonlar ve hızlandırılmış enflasyonist süreçlerle uğraşmak zorunda kaldığını savunuyor.

Buna karşı koymak için nüfus, bir değer deposu olarak işlev gören varlıkları arama eğilimindedir ve Bitcoin, çok sayıda insan için mükemmel bir adaydır.

Gelişmekte olan birçok pazar, önemli para birimi devalüasyonuyla karşı karşıya kalıyor ve bu da sakinleri tasarruflarını korumak için P2P platformlarında kripto para birimi satın almaya itiyor. Bu alanlardaki diğerleri, bireysel havaleler için veya ithal etmek ve satmak için mal satın almak gibi ticari kullanım durumları için uluslararası işlemleri yürütmek için kripto para birimini kullanır.

Chainalysis her zaman istatistiklerini iyileştirmenin yollarını arıyor. Bu yılın metodolojisi değişti ve Ülkeye göre mevduat sayısını internet kullanıcılarının sayısı ile ağırlıklandırmayı düşünmeyi bıraktılar.

Firma ayrıca, merkezi olmayan platformlar aracılığıyla yapılan alışverişleri hesaba katmak için bir DeFi Benimseme Endeksi oluşturdu. Bu rapor önümüzdeki haftalarda sunulacak.

cryptopotato

binance.gif