• BITCOIN/TL
  566805,126
  % 0,45
 • ETHEREUM/TL
  35420
  % -1,53
 • RIPPLE/TL
  10.39
  % -2,42
 • BITCOIN CASH/TL
  5660.54,736
  % -4,36
 • LITECOIN/TL
  1715.88
  % -1,40
 • COSMOS/TL
  306.08
  % -1,74
 • CARDANO/TL
  20.08
  % -1,49
 • TETHER/TL
  9.29
  % -0,22

Cardano CEO’ su, Twitter’ a Karşı Merkeziyetsiz Bir sosyal Ağ Oluşturmak İçin Çalışıyor

binance.gif

Twitter, ABD Şimdiki Donald Trump’ı sosyal medya platformundan yasaklama kararının ardından son birkaç gün içinde şiddetli kınamalarla karşı karşıya kaldı. Sosyal medya devinin ifade özgürlüğünün güçlü bir şekilde kısıtlandığı çevrimiçi bir otokratik diktatörlüğü yürütme girişimi olarak gören pek çok insan harekete karşı çıktı.

Kripto topluluğu, Twitter yönetiminin bu görünüşte uygunsuz davranışını kınamada ön saflarda yer aldı. Ancak Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, birkaç gün önce bir dizi tweet ile hareketi desteklemeye çalıştı .

Twitter CEO’su Bitcoin’e Hayran

Jack, destek toplamaya çalışırken, herhangi bir kişi veya kuruluş tarafından dikte edilmesine izin vermeyen merkezi olmayan gücü nedeniyle Bitcoin’i sevdiğini söyledi.

Twitter’ın kurallarına göre oynamayan kişileri yasaklamasının zorunlu olmasına rağmen, politikanın uzun vadede felaket olacağını ve kontrol altında tutulması gerektiğini kabul etti.

Twitter Bir Geliştirme Ekibine Fon Sağlıyor

Görünüşe göre, CEO’nun yakın zamanda attığı bir tweet’ten anlaşılacağı gibi , Twitter şu anda Twitter’ın üzerinde çalışabileceği merkezi olmayan bir sosyal medya ağı oluşturma çabasıyla bir grup geliştiriciye fon aktarıyor.

Bir süredir, Twitter’ın gerçekten de blockchain tabanlı bir ağ oluşturmak için özel bir projede yer aldığına dair söylentiler var. Projenin adı “Mavi Gökyüzü”. Tamamlandığında projenin ne zaman ve nerede başlayacağı henüz belli değil.

Sosyal Medya Projesini Açık Kaynak Yapın

Öte yandan, kripto ve blok zinciri topluluğundaki bazıları, Twitter’ın kurum içi merkezi olmayan bir sistem geliştirmesinin iyi bir fikir olduğunu düşünmüyor. Bu, en azından alandaki en popüler geliştiricilerden biri olan Cardano’dan Charles Hoskinson’a göre. Hoskinson, Cardano’nun kurucusu ve Cardano’yu (ADA) yaratan IOHK şirketinin CEO’sudur.

Hoskinson , Jack’in başlığına yorum yaptı ve Dorsey’in , özellikle Trump’ın yasaklanmasında da görüldüğü gibi güçlü bir merkezileştirilmiş ağ olan Twitter ile zaten ilişkisi olduğu için kendi içinde merkezi olmayan sistemi inşa etmemesi gerektiğini söyledi. Bunun yerine Hoskinson, daha büyük blockchain topluluğundan daha fazla oyuncunun katkıda bulunmasına izin vermek için sistemin açık kaynak yapılması gerektiğini söyledi.

Aynı tweet’te Hoskinson, çok küçük de olsa bazı bilgiler veriyor gibiydi. Cardano’nun “bir şey üzerinde çalıştığını” ima etti. Pek çok insan bunu, Cardano’nun kendi açık kaynaklı merkezi olmayan sosyal medya ağı üzerinde çalıştığı anlamına geldiğini düşünüyor olabilir.

binance.gif