• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Cardano Blok Üretimi Başarıyla Dağıtıldı

binance.gif

Blok üretiminin sorumluluğu arkasındaki topluluğa devredildiği için Cardano ekosisteminde büyük bir değişiklik meydana geldi. Yapım aşamasında yedi ay olan bu haber resmi olarak 31 Mart 2021’de duyuruldu. Devir teslim sürecinde Cardano platformu blok üretimi yavaşça aktarılırken bile optimize edildi.

Bu çaba, tamamen merkezi olmayan bir Cardano’ya sahip olmak için daha büyük bir planın parçasıdır . Blok üretiminin merkezden uzaklaştırılmasının ardından, hem Cardano yönetişimi hem de ağ tek bir idari merkezden uzaklaştırılacak. Bu en son başarı, hedefte önemli bir kilometre taşını temsil ediyor.

Merkeziyetsizlikteki Cardano Kirişler

Şu anda Cardano, kredisine 2.000’den fazla aktif hisse havuzuyla dünyadaki en merkezi olmayan hisse kanıtı blok zinciri konumunda bulunuyor. Transfer edilen blok üretimiyle, IOHK artık herhangi bir bloğun oluşturulmasından sorumlu olmayacak. Sonunda plan, Cardano topluluğunun, yönetişim ve sağlık dahil olmak üzere ekosistem üzerinde tam kontrole sahip olacağı yönündedir.

Bu değişim bir gecede gerçekleşmedi ve bunun yerine kademeli olarak yedi aylık bir süre içinde yapıldı. Zamanla, Cardano’nun 2.000’den fazla topluluk hisse havuzundan oluşan ağı, blok zincirinin yönetiminde daha da büyük bir rol oynayacak.

Cardano’nun arkasındaki ekip geçmişte ademi merkeziyetçiliğin ağın temel önceliklerinden biri olduğunu belirtmişti. Nihai amaç, Cardano kullanıcılarının aracılara gerek duymadan mali ihtiyaçları için kendi merkezi otoritesi olmalarıdır. Ek olarak, Cardano, finans dünyasına girmek için mevcut engelleri kaldırmak ve nerede yaşadıklarına ve nereli olduklarına bakılmaksızın kendisini herkes için erişilebilir kılmak istiyor.

Ekip, bunun tek bir vücut yerine ağın gücünü kullanıcılarının eline bırakarak yapılacağına inanıyor. IOHK Ürün Direktörü Aparna Jue’ye göre, projenin son birkaç aydır önceliği blok üretimi için sorunsuz bir transfer sağlamaktı, şimdi bu hedefe ulaşıldığı için diğer öncelikler de ele alınacak.

“Bu, topluluğa kontrolün devredilmesinin ilk bileşeni olduğu için Cardano’nun gelişiminde önemli bir kilometre taşıdır. Bu, yılın geri kalanında da devam edecek bir süreç. Eşler arası ağ ademi merkeziyetçiliği, blok zincirinin kontrolünü Cardano topluluğuna devretmek için gelişmiş yönetişim özelliklerinin uygulanmasının yanı sıra, görüşlerimizde bir sonraki adımdır ” dedi.

zycrypto

binance.gif