• BITCOIN/TL
  1145734,160
  % 0,59
 • ETHEREUM/TL
  62689
  % 0,42
 • RIPPLE/TL
  17.98
  % 0,24
 • BITCOIN CASH/TL
  6568,583
  % -0,43
 • LITECOIN/TL
  2076.89
  % -0,91
 • COSMOS HUB/TL
  273.9
  % -2,11
 • CARDANO/TL
  11.3
  % -0,82
 • TETHER/TL
  28.93
  % 0,01

Cardano (ADA)’ nın 12 Şubattaki En Yüksek Seviyesinin Ardından Tekrar Yeni Bir Yükseliş Trendi Bekleniyor

binance.gif

Cardano Vakfı’nın madeni parası ADA , 12 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,97 dolara ulaştı ve yıl işlemine 0,18 dolardan başladı ve böylece bugüne kadar % 438 kazanç sağladı. Kripto para birimi endüstrisindeki Bitcoin ( BTC ) ve LINK, DOT, vb. Gibi diğer altcoinlere çevrilen Ether ( ETH ) gibi amiral gemisi varlıklarının fiyatını artıran makro trendlerin yanı sıra, Cardano’nun büyümesi de Cardano’nun blok zinciri ağında çalıştırdığı ağ güncellemeleri.

Cardano’nun geliştirme firması Input Output Hong Kong, 3 Şubat’ta başarılı bir şekilde bir hard fork gerçekleştirdi ve ayrıca Mary yükseltmesi olarak bilinen Goguen yerel token yükseltmesini, blok zincirini Ethereum’a benzer çok varlıklı bir ağa dönüştüren Cardano’nun test ağına uyguladı.

Ekip, ana ağı Şubat ayı sonunda başlatmayı planlıyor. Goguen güncellemesinin diğer özellikleri, Cardano yol haritasının farklı aşamalarına göre eşzamanlı olarak kullanıma sunulacaktır .

İşlevsellik açısından, bu yükseltme, Cardano’nun yerel tokenlerini Ethereum’daki ERC-20 fungible ve ERC-721 fungible tokenlerle eşitleyecektir. Cardano blok zincirindeki kullanıcılar ilk kez, değiştirilebilir tokenler veya NFT’ler gibi kendi tokenlerini oluşturabilecekler. Ethereum blockchain ile bu benzerliklere ek olarak, Ethereum token’ları ile karşılaştırıldığında Cardano’nun yerel tokenleri arasında tasarım farklılıkları vardır.

Cardano’nun token tasarım farkı bir USP mi?

Yükseltmeden sonraki ilk büyük fark, Ethereum blok zincirinde gaz ücretleri olarak bilinen jetonlu akıllı sözleşmeyle etkileşimde bulunurken genellikle bir kullanıcıdan tahsil edilen “yürütme ücretlerinin” olmamasıdır.

Ether ve diğer Ethereum blockchain token’larında görülen son boğa koşusu, ağ tıkanıklığı nedeniyle son derece yüksek gaz ücretlerine yol açarak perakende yatırımcıları dahil olmaktan caydırdı . Cardano Vakfı’nın genel sekreteri Hinrich Pfeifer, Cointelegraph ile Cardano’nun yerel jetonlarının bu açıdan nasıl farklı olacağını tartıştı: “Cardano’daki yerel jetonlar, akıllı bir sözleşmeye ihtiyaç duymadan zincir üzerinde ‘sahte’ ve bu nedenle uygulama ücreti yok Cardano’da yerel jetonlarla işlem yapmak için gerekli. ” Daha da ekledi:

Bunun yerine, token göndermek, tokenlerle birlikte gönderilecek olan ADA’da ödenecek nominal bir ücret (‘min-ada-değeri’ olarak adlandırılır) gerektirir. Ayrıca birden fazla yerel jetonu bir araya toplayabilir ve bunları tek bir işlemde birlikte gönderebilirsiniz (bu, ‘min-ADA-değerini’ yükseltir). Ancak, bu ücret ağ tıkanıklığına bağlı değildir veya akıllı sözleşmenin yürütülmesine bağlı değildir. “

Jetonları taklit etmek için akıllı sözleşmelere ihtiyaç duyulmaması başka avantajlara yol açacaktır çünkü dolandırıcılık suçlularının akıllı sözleşme açıklarından, insan hatalarından ve akıllı sözleşmelerle ilişkili diğer risklerden yararlanmaları için yer olmayacaktır

Pfeifer, Cardano blok zincirinde “akıllı sözleşme istismarıyla fonları sifonlama fırsatının nasıl ortadan kaldırıldığını” daha ayrıntılı olarak açıkladı: “Cardano’daki kullanıcı tanımlı yerel belirteçler, Cardano blok zincirinin kendisiyle aynı temel belirteç mantığını kullanıyor. Cardano’nun komut dosyası dili sabit boyutlu tam sayılara sahip değildir ve defterin kendisi simge hareketlerini izler ve belirteç mantığını işler. ”

Ethereum’un altyapısını destekleyen bir blockchain teknolojisi şirketi olan ConsenSys’te iletişim ve içerik direktörü James Beck, Cointelegraph’a Ethereum’un  bu akıllı sözleşme risklerini nasıl ele aldığını anlattı  :

Ethereum, 2015’ten beri akıllı sözleşmeleri destekliyor ancak akıllı sözleşme geliştirme hala olgunlaşan bir alan. Ethereum ile her hafta hatalar ve güvenlik riskleri keşfedilir ve akıllı sözleşme güvenliği en iyi uygulamaları kayıtlarına eklenir. “

ADA, piyasa değerine göre 4. sırada mücadele ediyor

ADA geçenlerde vurdu onun üç yıllık yüksek ve  sıçrama frogged  Polkadot DOT ve XRP  kısaca dolaşımda anda dördüncü büyük cryptocurrency olur. Son zamanlarda medyadan ve hatta Elon Musk gibi kişiliklerden bir yığın ana akım ilgi toplayan Dogecoin ( DOGE ) gibi mem paralarının aksine, Cardano’nun büyümesi sahip olduğu sağlam temelleri ve çalışma ilkelerine bağlanabilir.

Dijital varlık alım satım platformu Gate.io’nun pazarlama müdürü Marie Tatibouet, Cointelegraph’a Cardano’nun yaratıcısı Charles Hoskinson liderliğindeki ekibin, “modern dünyayı saran çeşitli sorunları çözmek için ‘önce araştırma’ yaklaşımını benimsediğini söyledi. blockchain ekosistemi: hız eksikliği, yüksek ücretler vb. ” “Örneğin, Cardano’nun Ouroboros algoritması dünyadaki ilk meslektaşlar tarafından araştırılan fikir birliği algıydı. […] Ürünü piyasaya sürmeden önce işi yapmaya verdikleri önem onlara son derece yardımcı oldu. ”

Kurumsal yatırımcılar bu tür pazarlar için önemli bir katalizör olduğundan, Cardano, diğer blok zinciri protokollerine kıyasla onlarla daha fazla çekiş kazanmayı amaçlamaktadır. Pfeifer, Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Cardano’nun değer önerisinin, özellikle yerel belirteçlerimiz aracılığıyla garanti edilen ve resmi yöntemlere odaklanan güvenlik ve uygun fiyatın, kurumlar ve işletmeler arasında popüler olacağını bekliyoruz. Diğer blok zinciri protokolleri, yüksek düzeyde kamuya açıklanmış güvenlik sorunları ve akıllı sözleşme istismarları yoluyla büyük değer kayıpları ile mücadele etti. Bu da kurumların blockchain tabanlı çözümleri keşfederken çok dikkatli olmalarını sağladı. “

Ek olarak, Cardano’nun yüksek sorumluluk gerektiren uygulamalarıyla bilinen işlevsel bir programlama dili olan Haskell’de hayata geçirilmiş olması, büyük işletmeleri ve hatta hükümetleri içeren farklı iş kullanım durumlarını açabilir. Pfeifer ayrıca şunları söyledi: “Cardano, Ethereum’dan tamamen farklı bir pazar payını – ulusal düzeyde kimlik çözümleri, arka uç finansal altyapı ve güçlü kurumsal kullanım örnekleri – ele geçirebilir.”

Ethereum hala kral

Ethereum’un blok zinciri kullanım senaryolarında tekel kazanmasından bu yana “Ethereum katili” kavramı var olmasına rağmen, Ethereum’un şu anda övündüğü gibi kullanıcı ve geliştirici üretebilen herhangi bir ağ yoktu. Birkaç ağ bir süredir bu etikete uymaya çalışıyor ve  beklendiği gibi geliştiricinin ilgisini pek kazanmadı .

Ethereum için rekabeti değerlendirirken bakılması gereken önemli bir husus, Ethereum 2.0’ın bir proof-of-stake protokolüne geçişiyle çözmeyi önerdiği ölçeklenebilirlik sorunları olacaktır. Cardano’nun ölçeklenebilirliğinin Hydra aracılığıyla gelmesi bekleniyor saniyedeki işlemlerle ölçülen, yüksek işlem çıktıları sunan birden çok kafaya sahip olan . Her bir “Hydra” kafası potansiyel olarak 1.000 TPS’ye kadar işleyebilir.

Pfeifer, TPS’nin, Cardano’nun Hydra kafa yapısı nedeniyle ölçeklenebilirliğin tek ölçüsü olamayacağını, çünkü blok zincirinde farklı işlem türleri gerçekleştirilebileceğini söyledi ve ekliyor: “Gelecekte, her bir Cardano düğümü (hisse havuzu operatörlerimiz tarafından kolaylaştırılmıştır) Hydra kafasını çalıştırın. Bu nedenle, Cardano ağının TPS’si, bir Hydra kafasını çalıştıran bahis havuzlarının sayısına göre ölçeklenebilir. ”

Şu anda, Cardano blok zincirinde faaliyet gösteren 1.400’den fazla bağımsız hisse havuzu bulunmaktadır. Bununla birlikte, Ethereum şu anda, çekirdek Ethereum protokolünün kendisi de dahil olmak üzere MetaMask, Bileşik ve Protokol gibi yaygın olarak kullanılan uygulamalar ve arayüzler oluşturan en büyük geliştirici havuzuna sahip. Beck, Ethereum’un havuzunun Cardano’ya karşı nasıl biriktiğine dikkat çekti:

“Ethereum, ortalama 220 aylık aktif çekirdek geliştiricisinin 42.457’sini kendi koduna taahhüt ederek hala en aktif olarak geliştirilmiş blok zinciri protokolüdür. Cardano, 37.327 taahhütle çok geride değil, ancak IOHK, protokolün atfedildiği verileri şişirebilecek Ethereum Classic’e de dahil. “

Bu yüksek geliştirici etkinliği, herhangi bir blok zincirinin ve ağ etkilerinin büyümesi için kritik öneme sahiptir. Yaratmak da önemlidirEthereum’un yapmaya çalıştığı gibi akıllı sözleşme standartları ve en iyi uygulamaları . Ek olarak, ölçeklendirme sorunu şu anda Optimist Rollups ve ZK-Rollups gibi ikinci katman ağlar tarafından ele alınmaktadır ve Beck’in daha da belirttiği gibi, blok zincirinin iş hacmini 1.000-2.000 TPS’nin üzerine çıkararak “ücretleri ve tıkanıklığı azaltırlar. . ”

Toplama zinciri aynı zamanda, Ethereum’a hala yerleşmiş olan çeşitli veri ve yürütme modelleri aracılığıyla deneylere izin veren bağımsız bir veri parçası olarak da düşünülebilir. Bu toplamalar, Eth2 yol haritasının bir parçasıdır ve Ethereum’u yakın vadede daha ölçeklenebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Metcalfe yasası, belirli bir ağın değerinin ağdaki kullanıcı sayısı ile doğru orantılı olduğunu belirtir. Bu, ölçülen ağda meydana gelen aktiviteyi ima ettiğinden, bir ağa değer vermek için belki de en önemli ölçü olabilir. Ethereum tamamen Cardano cüceler İşte burada günlük aktif adresler üzerinde ayakta ile olan 760.000 civarında kıyasla 71000 Cardano üzerinde aktif kullanıcı.

Uygulamalarına ve algılanan rekabetlerine bakılmaksızın, bu noktada Ethereum’un, kullanıcıları ve ilgili blok zincirlerine dayanan DeFi uygulamalarının sayılarını göz önünde bulundurarak blockchain yarışında Cardano’nun çok ilerisinde olduğu açıktır.

Son zamanlarda DNATag’ler tarafından yapıldığı gibi, Cardano’nun güçlü temelleri ile Ethereum’u zamanla başarılı bir şekilde yakalaması muhtemeldir; bu, Ethereum’dan Cardano’ya bazı DeFi uygulamalarının taşınmasına yol açabilir . Ancak Pfeifer, hegemonyanın kırılmasına olumlu bir bakış açısıyla yaklaşır:

“Büyük ihtimalle gelecekte birden fazla blockchain protokolü uzayda başarılı bir şekilde bir arada var olacak. Her Cardano kuruluşu, doğrudan rekabet ve karşılaştırmadan ziyade tüm blok zinciri endüstrisinin iyiliği için birlikte çalışabilirliğe odaklanır. Diğer blok zincirleriyle çalışmaya açığız. “

cointelegraph

Sorumluluk reddi: Burada ifade edilen fikirler yatırım tavsiyesi değildir yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır. Her yatırım ve tüm alım satım risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız. Kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı yatırmanızı önermiyoruz.”

binance.gif