• BITCOIN/TL
  1089053,687
  % -1,67
 • ETHEREUM/TL
  58621
  % -1,99
 • RIPPLE/TL
  17.41
  % -1,95
 • BITCOIN CASH/TL
  6411.27,536
  % -2,13
 • LITECOIN/TL
  2006.16
  % -1,02
 • COSMOS HUB/TL
  268.69
  % 0,19
 • CARDANO/TL
  10.81
  % -3,62
 • TETHER/TL
  28.86
  % -0,13

Brezilya’da Yaklaşık 29 Milyon Dolar Değerinde Dijital Varlık Ele Geçirildi

binance.gif

Brezilya Federal polisi, yerel bir finansal piramit şemasını ifşa etti ve yaklaşık 30 milyon dolarlık kripto paraya el koydu. Operasyon, Brezilya tarihindeki en büyük dijital varlık ele geçirme oldu.

Yeni Kayıt

CNN Brezilya tarafından hazırlanan bir rapora göre, yerel yetkililer Rio de Janeiro bölgesinde faaliyet gösteren sahte bir piramit düzenini durdurmak için “Kryptos Operasyonu” adlı özel bir misyon düzenlediler. 15 farklı yeri teftiş ettikten sonra, Federal Polis beş kişiyi tutukladı ve Güney Amerika ulusunun sınırları içinde şimdiye kadarki en büyük dijital varlık ele geçirme işlemini gerçekleştirdi – yaklaşık 28,7 milyon dolar.

Beş şüpheliden biri, Rio de Janeiro yakınlarındaki Cabo Frio belediyesinde bir bitcoin danışmanlığının sahibi olan Glaidson Acácio. Suçlamalara göre, yatırımcılara yatırılan varlıkların %15’ine kadar getiri sözü veren bir kripto para dolandırıcılığından sorumluydu.

“Glaidson Acácio’nun savunması tutuklamanın farkında ve şu ana kadar soruşturmaların içeriğine erişimi yok. Ancak tüm belgelerin doğru bir şekilde analiz edilmesinden sonra kendimizi somut bir şekilde ifade edebileceğiz” dedi.

Polis, rekor miktarda dijital varlığa ek olarak, yaklaşık 3,6 milyon dolar nakit, pahalı saat, 21 lüks araba, döviz değerleri ve belgelere el koydu.

Brezilya’nın Kripto Dolandırıcılık Tarihi

Güney Amerika’daki kara kütlelerine göre en büyük ülke, daha önce sınırları içinde faaliyet gösteren finansal piramitler ve kripto para dolandırıcılığıyla dikkat çekmişti.

Örneğin, 2020 yılı sonunda, ABD Adalet Bakanlığı ve Brezilyalı yetkililer arasındaki ortak girişimi – “Operation Mısır” adlı – bitti cryptocurrencies arasında 25 milyon $ değerinde nöbet ile.

Müfettişler, InDeal adlı bir şirketin varlıklarına el koyduklarını ortaya çıkardı.
İlginç bir şekilde, hileli saadet zinciri, yatırımcılara bir aylık yatırımdan sonra %15’e varan getiri vaat etti – Glaidson Acácio’nun danışmanlığına oldukça benzer. Firmanın fonları diğer kripto varlıklarına yatırması gerekiyordu. Bunun yerine, paranın büyük bir kısmı dolandırıcıların ceplerine gitti.

Geçen ay kripto topluluğu, Brezilya polisi Bitcoin Banco Group başkanı Claudio Oliveira’yı tutukladığında kripto para dolandırıcılığı içeren başka bir olaya tanık oldu .

Savcılara göre, daha çok “Bitcoin Kralı” olarak bilinen adam, müşterilerinden 7.000 BTC’yi zimmetine geçirdi. Bugünkü fiyatlara göre hesaplandığında bu, yaklaşık 330 milyon dolara tekabül ediyor.

cryptopotato

binance.gif