• BITCOIN/TL
  720186,506
  % -1,61
 • ETHEREUM/TL
  42996
  % -2,17
 • RIPPLE/TL
  13.66
  % -1,25
 • BITCOIN CASH/TL
  5651.37,504
  % -1,71
 • LITECOIN/TL
  1723.83
  % -1,20
 • COSMOS HUB/TL
  201.86
  % 2,32
 • CARDANO/TL
  6.72
  % -1,35
 • TETHER/TL
  27.1
  % 0,23

Bitcoin’in Uluslararası Ticaret için Tercih Edilen Para Birimi Olmasının Nedeni

binance.gif

İnsanlar (hala ikna olmamış olanlar) Bitcoin hakkındaki bakış açılarını değiştirebilirler mi? Bir dizi şirket şu anda varlıklarını enflasyondan korunmak için varlığa bakıyor, bu da Bitcoin‘i perakendeciler ve şirketler arasında popüler bir değer varlığı deposu olarak yakın zamanda kurmuş durumda. Ancak bazı uzmanlar, BTC’nin küresel bir para birimi olma potansiyelini öngörüyor.

Son zamanlarda, Citi Bank’ın yeni raporu , Bitcoin’in “küresel erişimi ve tarafsızlığı” göz önüne alındığında, varlığın “uluslararası ticaret için tercih edilen para birimi” haline gelebileceğini belirtti.

Rapor, Bitcoin gibi merkezi olmayan bir kripto para biriminin, hükümet veya dış kuruluşlar varlığın arzına müdahale edemeyeceği için “tercih edilebileceğini” belirtti. Bu tür özellikler, ticareti siyasi şoklardan ayırmaya yardımcı olabilir.

Örneğin, dolar bugün genellikle varsayılan ticaret para birimidir, ancak özellikle ABD ile Çin arasındaki artan siyasi gerilimler “gelecekle ilgili endişeler” yaratmaktadır. Citi Bank raporu şunları belirtti:

Küresel erişim ve tarafsızlığa odaklanmak, bitcoin’in uluslararası bir ticaret para birimi haline geldiğini görebilir. Bu, bitcoin’in merkezi olmayan ve sınırsız tasarımından, döviz maruziyetinin olmamasından, para taşıma hızından ve maliyet avantajından, ödemelerinin güvenliğinden ve izlenebilirliğinden yararlanacaktır.

Citi Bank, Bitcoin’i “en köklü ve likit kripto para birimi” olarak tanımladı ve bu da varlığı “yeni bir kripto ticaret para birimine geçişin muhtemel yararlanıcısı” haline getirdi.

Ancak, bu tahminin gerçekleşmesine engel olan bazı engeller devam etmektedir. Bunlar, işlem hızını ve güvenlik sorunlarını içerir. Visa, ödemeleri Bitcoin’den daha hızlı işliyor gibi görünse de, dijital varlık geleneksel ödemelere kıyasla daha iyi performans gösteriyor.

Bitcoin “bir dizi risk ve engelle” karşı karşıya kalsa da, bazıları düzenlemelerden kaynaklanan, potansiyel engeller fırsatlara karşı tartıldığında, Bitcoin “dönüm noktasında” görünüyor ve hatta kripto para birimini ana akıma dönüştürebilir.

Rapor, Bitcoin’in perakende odaklı çabasından kurumsal bir favori olmaya geçişine dikkat çekti. Bu gerçeğin birincil göstergesi, BTC’nin sınırlı arzı nedeniyle genellikle ‘dijital altın’ olarak kabul edilmesidir.

Ayrıca, takas, ticaret, veri ve saklama hizmetleri, “kurumsal yatırımcıların gereksinimlerini karşılamak” için hizmetlerini belirli iyileştirmelerle yeniliyor.

Sektör genelinde, bazı şirketler Bitcoin’e erişmek isteyen diğer firmalara yardım etmek için devreye girdi. Son zamanlarda, İngiliz kripto şirketi BCB Group , hazinelerine Bitcoin eklemek isteyen şirketlere yardımcı olmaya adanmış yeni bir hizmet başlattı . Coinbase bile , kripto ile “fazla nakitlerini korumak veya çeşitlendirmek” isteyen şirketlere hizmet vermeye çalışıyor. Borsa, Tesla’nın ünlü Bitcoin yatırımının da arkasındaydı ve MicroStrategy’ye de yardımcı oldu.

ambcrypto

binance.gif