• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin’in Hash Oranı Yüzde 40 Düşerek Son 1 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

binance.gif

Çin’deki baskının Bitcoin madenciliği üzerindeki etkileri, hash oranı yıllık en düşük seviye olan 90 Ehash/sn’nin altına düştüğü için ağa zarar vermeye devam ediyor. Bu, BTC tarihinin en büyüklerinden biri olması beklenen bir sonraki zorluk ayarından sadece birkaç gün önce geliyor.

Bitcoin Hash Oranı, Yıllık En Düşük Seviyelere Düşüyor

Dünyanın en kalabalık ülkesi , Bitcoin madenciliğinin peşine düştüğü bu yıl Mayıs ayında kripto para birimi endüstrisine karşı düşmanca eylemlerini yoğunlaştırmaya karar verdi . Bu noktada madenciliğin %60’ından fazlasından sorumlu olan ülke olarak, özellikle Çinli yetkililerin birkaç bölgeye tüm bu prosedürleri durdurmasını emrettikten sonra ağın zarar görmesi kaçınılmazdı.

Birkaç hafta içinde hash oranı – madencilerin en büyük blok zincirine koyduğu toplam hesaplama gücünü örnekleyen metrik – şiddetli bir şekilde düşmeye başladı. Hatta bazı raporlar, yeni bitcoinlerin yaratılmasının bu nedenle yavaşladığını öne sürdü.

Metrik bu hafta sonu 83 Ehash/sn’ye düştü ve Haziran 2020’nin ortasından bu yana en düşük seviye oldu. Böylece, hash oranı yaklaşık bir ay önce tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra %50’den fazla düştü. 170 Ehash/sn.

Kurtarmada Zorluk Ayarı?

Ağın oluşturulması üzerine, bilinmeyen kişi veya Satoshi Nakamoto adındaki bir grup, hash oranında bu kadar hızlı bir düşüş öngörmüş olabilir. Ancak, sistemi korumak için, isimsiz içerik oluşturucu(lar) zorluk ayarlaması denilen, sonuçta yardımcı olabilecek bir prosedür uyguladı.

Esasen, her 2.016 blokta bir (kabaca iki haftada) ortaya çıkan ve madencilerin işlerini yapmalarını zorlaştıran veya kolaylaştıran bir özelliktir. Şimdiki gibi aşırı durumlarda, madencilik daha kolay hale geliyor, bu da madencilerin sayısı yakında artmasa bile ağın hash oranının kısa sürede toparlanacağı anlamına geliyor.

Mayıs ayında – Çin hükümeti madencilik üzerindeki baskısını başlattığında – zorluk 25T’den 21T’ye düştü. İki hafta sonra başka bir olumsuz düzenlemeden geçti ve tahminler daha fazlasının geleceğini gösteriyor.

Zincir üstü veriler , bir sonrakinin yaklaşık dört gün içinde gerçekleşmesi gerektiğini ve zorluğu %23’ten fazla azaltarak 15T’ye düşürmesi gerektiğini gösteriyor. Böyle olursa, bu BTC tarihindeki en büyük negatif zorluk ayarlaması olacaktır.

Daha olumlu bir tarafı ise, son raporlar , epeyce Çinli madencinin Kazakistan ve ABD gibi ülkelere taşınmaya hazırlandığını ileri sürdü . Sonuç olarak, hesaplama cihazlarını yakında BTC blok zincirinde çalışmaya geri koyabilirler. Ancak o zamana kadar ağ kendini daha sağlam hale gelecek şekilde yeniden ayarlayacaktır.

cryptopotato

binance.gif