• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin’in 56 bin Dolara Yükselmesinin Arkasındaki 3 Olası Neden

binance.gif

Haftalarca süren mücadele ve hızla değer kaybından sonra, bitcoin son birkaç gün içinde patladı ve Mayıs ortasından bu yana en yüksek fiyat çizgisi olan 56 bin dolara yaklaştı. Sadece dün, kripto para birimi saatler içinde 5.000 dolardan fazla değer kazandı.

Boğalar kutlama yaparken, bunun olası nedenlerini araştırmaya değer ve köşenin arkasında saklanan daha benzer gelişmeler olabilir.

Sebep 1: Balina Alımları

Mevcut olanların büyük bir yüzdesi kaybedilen veya uzun vadeli sahiplerinin elinde olan maksimum yalnızca 21.000.000 jeton arzına sahip bir varlık olan BTC’nin fiyatı, sözde balinalar önemli alımlar (veya satışlar) yaptığında sert dalgalanabilir. .

CryptoQuant’ın CEO’su Ki-Young Ju tarafından sunulan veriler de benzer bir örnek sunuyor. Satın alma, yaklaşık 24 saat önce veya 5.000 dolarlık hareketin hemen öncesinde gerçekleşti. Ju, içinde birinin (veya birden fazla tarafın) piyasa emirleri yoluyla 1,6 milyar dolar değerinde bitcoin biriktirdiğini açıkladı.

O noktada kısa tasfiyelerin hala nispeten küçük olduğunu ekledi – yaklaşık 17 milyon dolar – bu da bunun “kademeli tasfiyeler” yerine bir balina alımı olduğunu daha olası kılıyor.

Sebep 2: Zincir İçi Metrikler

Muhtemelen Bitcoin ağının sağlığının en önemli kısmı, hesaplama cihazlarını blok zincirinde çalışmaya koyan madencilerin sayısı tarafından belirlenen hash oranıdır.

İlginç bir şekilde, daha önce BTC’nin fiyatıyla bağlantılıydı. Popüler BTC maksimalisti Max Keizer bile daha önce biri yükseldiğinde diğerinin takip etme eğiliminde olduğunu (ve tam tersi) iddia etmişti.

Hash oranı, bu yıl Mayıs ayında yaklaşık 200 Ehash/s ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı – BTC’nin USD fiyatının 65.000 dolarlık kendi rekorunu kırmasından kısa bir süre sonra. Elon Musk ve Çin’den gelen FUD’nin ardından ikisi de sert düşüş yaşadı.

Bitcoin’in fiyatı 30.000 doların altına düştü (kabaca %60’lık bir düşüş), hash oranı ise 70 Ehash/s’ye düştü – benzer bir düşüş.

Şimdi, yine de, ikisi de geri tepti. Yukarıda belirtilen fiyat gelişmelerinin yanı sıra, Bitinfocharts verilerine göre hash oranı şu anda 130 Ehash/s’nin üzerinde. Bir kez daha, iyileşmesi benzer.

Bunun yanı sıra, bitcoin fiyat analizimizde kapsamlı bir şekilde ele aldığımız gibi, diğer zincir üstü ölçümler de yükseliş hissinin haklı olduğunu gösteriyor. Son satışların çoğu, uzun vadeli sahipleri ve madenciler birikmeye devam ederken, zayıf el satışlarından kaynaklandı.

Sebep 3: ABD

Geçmişte zaten var olan bir yasağın yinelenmesinin piyasaya neler yapabileceğini gördük. Dünyanın en kalabalık ülkesi yıllardır kripto para endüstrisine karşı hareket ediyor, ancak aynı yasağı her tekrarladığında (veya biraz farklı bir yasakla geldiğinde), fiyatlar hemen düşüyor .

Hal böyle olunca bunun tersinin piyasa üzerinde faydalı bir etkisi olabileceğini varsaymak mantıklı olacaktır. Nominal GSYİH açısından dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nin sektöre bir yasak getirme niyeti yok. Bu, ilk olarak Fed Başkanı Jerome Powell tarafından, SEC patronu Gary Gensler’in günler sonra tekrarlamasından önce iddia edildi .

İlginç bir şekilde, BTC, Powell’ın cesaret verici sözlerini takiben gerçekten de birkaç bin dolar yükseldi. Bununla birlikte, ABD’nin hala kripto para birimi alanında düzenlemeler uygulamaya niyetli olduğunu, ancak en azından Çin’in yolunu takip etmek istemediğini akılda tutmakta fayda var.

cryptopotato

Sorumluluk reddi: Burada ifade edilen fikirler yatırım tavsiyesi değildir yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır. Her yatırım ve tüm alım satım risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız. Kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı yatırmanızı önermiyoruz.”

binance.gif