• BITCOIN/TL
  1101492,574
  % 0,52
 • ETHEREUM/TL
  59014
  % -0,53
 • RIPPLE/TL
  17.63
  % -0,41
 • BITCOIN CASH/TL
  6461.84,668
  % 0,24
 • LITECOIN/TL
  2026.24
  % 0,52
 • COSMOS HUB/TL
  268.78
  % 0,37
 • CARDANO/TL
  11.05
  % -0,61
 • TETHER/TL
  28.94
  % 0,04

Bitcoin Ticaretinin % 90′ nını Çin Oluşturuyor

binance.gif

Yeni araştırmalar, Bitcoin Çin’de hala resmi olarak yasaklanmış olsa da, ülkenin BTC işlem hacminin en önemli kısmını tasvir ettiğini söylüyor. Ek olarak, dünyanın en kalabalık kıtası Asya, en büyük pazar payına, balina faaliyetine ve daha büyük ticarete sahiptir.

Çin, Kripto Alanına Hakim Oldu

Çin hükümeti, BTC‘nin ülke sınırları içinde resmi olarak yasaklandığını defalarca vurguladı . Bununla birlikte, ülke, birincil kripto para biriminin gelişiminde en büyük ve en önemli oyunculardan biri olarak kaldı.

Daha önce bildirildiği gibi , Çin, BTC hash oranının % 60’ından fazlasından sorumludur yani madencilerin çoğunluğu ülke içinde yer almaktadır.

Analiz şirketi Messari, ülkenin hakimiyetini rakamlarla ifade eden bir rapor hazırladı . En önemli madenci havuzunun yanı sıra, dünyanın en kalabalık ülkesi devasa kripto geliştirme topluluklarına sahiptir ve “dünyanın en büyük üç borsasına” ev sahipliği yapmaktadır.

Ancak makale, hükümetin dijital varlık alanına yönelik “düşmanca anlatısının” yerel yatırımcıların daha az BTC tutmasına neden olduğunu kabul etti. Bunun yerine, daha büyük ve daha sık işlemlere odaklandılar.

Bu, ticaret hacmi açısından Çin merkezli borsaların dünyanın en büyük pazar payına sahip olmasını engellemedi.

“Doğu Asya’da (çoğunlukla Çin), 10.000 $ ‘ın üzerindeki tüm hacimlerin% 90’ına sahip olan daha büyük ticaret hakimdir. Doğu Asya, odak noktasının uzun vadeli bitcoin varlıklarına daha fazla olduğu Kuzey Amerika’ya kıyasla, çok çeşitli varlıklarda daha fazla kısa vadeli ticaret yapıyor. “


Sektöre ve önde gelen kişilere yönelik düzenleyici baskıların devam ettiğini belirtmekte fayda var. 2020’de China Merchant Bank’ın kripto para birimi faaliyetlerinde bulunan kullanıcılara ait banka hesaplarını dondurduğuna dair raporlar ortaya çıktı.

Dahası, yetkililerin popüler takası soruştururken OKEx’in kurucusunu gözaltına aldığı bildirildi .

Öte yandan Asya ülkesi, BTC’nin arkasındaki temel teknoloji olan blockchain’i önemli ölçüde daha fazla kabul ediyor.

Başkan Xi, ülkeyi 2019’da teknolojiye yatırımı artırmaya çağırdı ve bu da çeşitli yeni projelerle sonuçlandı. Muhtemelen en iyi bilineni Blockchain Hizmet Ağı’dır (BSN). Belge, “devlet onaylı bir teknik ağ içinde standart bir geliştirme ortamı” olarak çalıştığını ve halihazırda 24 blok zinciri entegre ettiğini belirtmiştir.

HQ-ed Pazarının % 40’ı Asya’dan Geliyor

Messari’nin belgesi ayrıca tüm Asya kıtasındaki geliştiricilerin, yatırımcıların ve kullanıcıların davranışlarını incelemek için daha geniş bir yaklaşım benimsedi. Yukarıda belirtilen Çin hakimiyetinin yanı sıra, bölgedeki Hindistan, Japonya, Hong Kong, Güney Kore ve Singapur gibi diğer ülkeler kripto pastasının önemli bir bölümünü aldı.

“Asya’nın dünya nüfusunun% 60’ını oluşturduğu göz önüne alındığında, dünya çapındaki altyapı şirketleri büyüyen pazara ulaşmakla ilgileniyor. Geçen yılın sonunda, dünyadaki en büyük on kripto tek boynuzlu attan altısı Asya’da bulunuyordu. “

Gazete ayrıca, Ocak 2021’in ortasındaki verilere göre “genel merkezi olan en iyi 20 jeton projesinden, piyasa değerinin% 42’si Asya’da bulunuyor” dedi.


Asya şirketleri de vadeli işlem piyasalarına hakim. Araştırma, bu tür firmaların ETH’nin % 98’ini ve BTC vadeli işlem işlem hacimlerinin % 94’ünü oluşturduğu sonucuna varmıştır.

beincrypto

binance.gif