• BITCOIN/TL
  729551,134
  % -0,62
 • ETHEREUM/TL
  43702
  % -1,49
 • RIPPLE/TL
  13.93
  % 0,51
 • BITCOIN CASH/TL
  5816.87,180
  % -1,28
 • LITECOIN/TL
  1736.48
  % -4,48
 • COSMOS HUB/TL
  196.08
  % -3,60
 • CARDANO/TL
  6.81
  % -1,41
 • TETHER/TL
  27.02
  % -0,05

Bitcoin: Neden hala boğa piyasasındayız?

binance.gif

Bitcoin ve Bitcoin sahipleri, geçtiğimiz birkaç ayda kesinlikle bir roller coaster yolculuğuna çıktılar. Bir dizi FUD’ye  ve ölüm haçlarına rağmen , güçlü kurumsal ilginin arkasında, Bitcoin hala bir kripto para biriminden ve bir değer deposundan daha fazlası olarak ortaya çıktı.

Boğa piyasası veya ayı piyasası

Sonra Çin madencilik operasyonları “yasak”, haberin sonrası etkileri tüm dünyada not edildi. Aslında etkisi kısa bir süreliğine Bitcoin fiyatını düzeltmeye yetti. Piyasa düzeltmelerinin ardından sosyal medya, “Bitcoin’in hala ayı piyasasında olup olmadığı” konusunda spekülasyonlarla doldu. “En kötüsü arkamızda mı?” de ortaya çıkan popüler bir soruydu.

Bununla birlikte, son üç gün içinde, BTC’nin neredeyse %14 oranında artmasıyla piyasa olumlu bir dönüş yaptı. Bununla birlikte, BTC’nin uzun vadeli yörüngesine bakıldığında, olası bir boğa veya ayı piyasası ile ilgili sorular hala devam ediyor.

Üstler ve altlar

MVRV oranına bakmak, bir varlığın hem mevcut hem de tarihsel olarak piyasanın tepelerini ve diplerini ölçmeye yardımcı olur. Aynı şekilde Bitcoin’in grafiğine bakıldığında, piyasa değeri, Nisan ve Mayıs fiyat ATH’lerine kıyasla BTC’nin gerçekleşen değerinden çok daha düşük olsa da, geçen hafta iyileştiğini ortaya koydu.

Aslında, Mayıs ayındaki büyük fiyat düşüşü, MVRV oranını, bu yıl boyunca destek görevi gören bir seviye olan % 170’in altına çekti.

Bununla birlikte, 7 günlük MVRV oranı, aynı zirvenin Haziran ortası seviyelerine kadar daha net bir resmini verdi. Bunun anlamı, borsada işlem gören fiyatın “gerçeğe uygun değerin” altında olmamasıydı. Ek olarak, yakın vadede oranda bir başka zirve, ileriye dönük fiyat hareketi hakkında bize bir fikir verebilir.

Bu notta, analistin Bitcoin’in %50’ye yakın düzeltmelere rağmen “boğa piyasasında kaldığını” iddia ettiği CryptoQuant tarafından paylaşılan son verilere bakmak ilginç .

MVRV döngüsü analiz edildiğinde, 2013’ten bu yana Bitcoin’in yoğun bir şekilde düştüğü dönemlerin, yükselişlerden önce düşüşü satın almak için en iyi zamanlar olduğu sonucuna varılabilir. Bu bulgu, satın alma baskısını katalize edebileceğinden “Bitcoin hala boğa piyasasında” iddiasını desteklemektedir.


Dahası, döngü sonu zirvelerinin çoğunda, zirvenin yalnızca ilk düzeltmeden ve yeşil kutuya bir dokunuştan sonra sinyal verildiği ve boğa koşusunun ortasında iyi bir satın alma momentumunun işaret edildiği de iddia edilebilir . Bununla birlikte, bir ayı piyasasında, MVRV maviyi arar ve onu “alt” olarak tanımlar. Bu bölge genellikle yarılanmalar sırasında görülebilir (tarihsel olarak tüm döngülerde olmuştur).

Güzel günler geri mi geldi?

Son olarak, son birkaç gün içindeki bir başka ilginç eğilim de, atıl dolaşımın (365 gün) yükselişi ve düşüşü olmuştur. Metrik 17 Temmuz’da zirve yaptı, ancak dik bir şekilde düştü ve yazı yazılırken tüm zamanların en düşük seviyesine düştü. Bu bulgunun anlamı, daha az yaşlı elin Bitcoin’lerini dolaşıma salması ve bunun yerine HODL’yi tercih etmesidir.

Fiyat artışının ışığında mevcut eğilime bakıldığında, gerçekten de bir boğa piyasasında olduğumuz sonucuna varılabilir. Kısa vadede belki, ama yine de bir boğa piyasası.

ambcrypto

binance.gif