• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Madenciliği İçin Yeşil Enerji Kullanımı 2021’de Yüzde 52,2 Arttı

binance.gif

Bitcoin madencilik endüstrisinde yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmek için oluşturulan bir kuruluş olan Bitcoin Madencilik Konseyi, madencilik endüstrisinin en son durumuyla ilgili ilk özetini yayınladı.

Bitcoin Madencilik Konseyi’nin bulguları ilk bakışta umut verici görünüyor. Rapor, sürdürülebilir enerji kullanımının 2021’in ilk ve ikinci çeyreği arasında %52.2 arttığını ve PH/MW cinsinden ölçülen ağ verimliliğinde %15’lik bir artış olduğunu açıklıyor.

Benzer şekilde, üyelerinin Bitcoin madenciliği için kullanılan toplam enerjinin %67,6’sının sürdürülebilir kaynaklardan geldiğini ve bu da diğer ülkelerdeki endüstrininkinden çok daha düşük çevresel etki sağlayan, özellikle de en çok madenciliğin yoğunlaştığı Çin’de olduğunu bildirdiği ortaya çıktı. Madencilerin büyük bir kısmının kömürle çalışan tesisler tarafından üretilen elektriği kullandığı Bitcoin hash oranı.

Raporda paylaşılan ek veriler , Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisine ilişkin endişelerin bağlamından arındırıldığını veya fazla tahmin edildiğini öne sürdü. Örneğin, ağın enerji tüketimi, dünya toplamının %0,007’sini temsil etmektedir. Ayrıca, toplam küresel Bitcoin madenciliğinin %56’sı sürdürülebilir enerjiye dayanmaktadır.

Rapor Bilimsel Yöntemle Destekleniyor mu?

Bitcoin Madencilik Konseyi, Elon Musk’ın Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisi hakkındaki iddialarına yanıt olarak başladı. Elon Musk, Twitter’da Tesla’nın çevresel sorunları nedeniyle ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeyi bırakacağı duyurusunu paylaştığında, Bitcoin, Coronavirus salgınının neden olduğu çöküşten bu yana sürdürdüğü yükseliş eğilimi için sonun başlangıcını belirleyen bir çöküşe girdi. yıl önce.

Araştırmacılar tarafından benimsenen yaklaşım, en azından söylemek gerekirse, anlaşılması zor. Sürdürülebilir enerji kullanımı ve artan verimlilik ile ilgili veriler, internet kaynakları kullanılarak üç soruluk bir anket ve dokümantasyon araştırması kullanılarak derlenmiştir.

Örnek boyutu bilinmiyor ve hata payı da öyle.

Dikkate alınması gereken bir diğer nokta, The Block Araştırma Direktörü Larry Cermak’ın belirttiği noktadır. Cermak, şu anda Çin’in sektöre yönelik baskılarının ardından diğer bölgelere yerleşmeye çalışan madencilerin göç ettiğini açıklıyor.

Çin Çıkışı, Bitcoin Madencilik Endüstrisinin Tamamını Değiştirebilir… Veya Hiçbir Şeyi Değiştiremez

Bazı ülkeler, düşük maliyet ve yenilenebilir enerji kullanımı vaadiyle büyük madencileri çekmeye çalışıyor. Miami , nükleer enerjiye olan bağımlılığının çığırtkanlığını yapıyor. Paraguay, ucuz hidroelektrik gücüyle madencileri etkilemeye çalışıyor. El Salvador bile volkanların bir enerji kaynağı olarak kullanımını araştırıyor .

Ancak, büyük ölçekli Çinli madencilerin yakın ülkelere taşınmak istediklerine dair şimdiden haberler var.

Tesla spekülasyonu ve Çin saldırısından çok önce, madencilerin İran’a göç ettiğine dair haberler vardı . Bugün Kazakistan , büyük madenciler için göz önünde bulundurulan bir destinasyon gibi görünüyor.

Ama gizli bir tehlike var. Uzmanlar şimdiden büyük madencilerin başka ülkelere göç edebileceği ve kirletici enerjilere bağımlılıklarını sürdürebileceği konusunda uyarıyorlar. Bu, temelleri gerçekten değiştirmeden kirliliği basitçe “ihraç eder”.

BTC’nin yalnızca Bitcoin Madencilik Konseyi üyeleri arasında değil, tüm ağda %50’den fazla yenilenebilir enerji kullandığı ortaya çıkarsa, Musk’ın fikrini değiştirmesine güvenen birçok spekülatör için bu kötü bir haber olur .

cryptopotato

binance.gif