• BITCOIN/TL
  1088274,649
  % -0,45
 • ETHEREUM/TL
  58883
  % 0,25
 • RIPPLE/TL
  17.43
  % -0,88
 • BITCOIN CASH/TL
  6401.04,401
  % -0,83
 • LITECOIN/TL
  1999.36
  % -0,85
 • COSMOS HUB/TL
  267.7
  % 0,72
 • CARDANO/TL
  10.81
  % -2,56
 • TETHER/TL
  28.86
  % -0,21

Bitcoin 2018′ deki Gibi Bir Çöküşü Tekrar Yaşayabilir mi? Analistler Bu Konuda Ne Diyor?

binance.gif

Bitcoin şu anda fiyatı 40.000 dolar’ ın üzerinde işlem görüyor . Varlık her zamankinden daha iyi durumda ve hatta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu tam olarak bitcoin’in üç veya dört yıl önce yaşadığı bir şeydi. Varlık, daha önce hiç olmadığı kadar yükselmeye devam etti. Her ay fiyatına yüzlerce ila binlerce dolar ekliyordu ve sonunda, kripto para biriminin ve birçok hayranının gördüğü en yüksek zirve olan 19.000 dolar ‘a yükseldiğinde dünyayı şok etti.

Ancak hepimizin hatırladığı gibi, 2018, para biriminin yeni düşük seviyelere düştüğünü gördü ve nihayetinde Şükran Günü geldiğinde değerinin yaklaşık yüzde 70’ini kaybetti.

Bununla birlikte, birçok analist bize endişe ihtiyacının sona erdiğini söylüyor . Bitcoin’in 2018’deki davranışını 2021’de tekrarlamasının muhtemel olmadığını ve tüccarların üç yıl önce yaptıkları gibi ani bir flaş çöküşünde tüm paralarını kaybetme konusunda endişelenmelerine gerek olmadığını söylüyorlar.

Tüccarlar neden birdenbire bu sorunlardan kurtuldu ve bu kadar rahatlar? Analistler üç özel neden ortaya koyuyor. Birincisi FOMO veya kaçırma korkusu. Görünüşe göre herkes bu sefer Bitcoin ve kripto çılgınlığına dahil olmak istiyor, oysa üç yıl önce durum böyle değildi.

Halen kriptoyu şüpheli bir mercekle gören birçok insan var öncelikle kurumsal yatırımcılar ve Bitcoin ve diğer varlıkların çoğu son derece iyi giderken, o zamanlarda nispeten denenmemiş ve yeni bir yatırım alanında sahip oldukları her şeyi riske atmaya istekli değillerdi.

Artık Square ve MicroStrategy gibi şirketler devreye girdiğine ve PayPal gibi firmalar artık müşterilerin kripto satın almasına izin verdiğine göre, insanlar işleri biraz farklı görüyor ve BTC‘nin her zamankinden çok daha güvenli olduğuna inanıyor, bu da şu sonuca götürüyor bizleri: Bitcoin ve kripto artık yasal ve samimi varlıklar olarak görülüyor.

Üçüncü neden, bitcoin’in bir hedge aracı olarak görülmesidir. Artık sadece spekülatif bir varlık değil, ekonomik çekişme zamanlarında kişinin servetini sabit tutabilecek bir şey.

“Küçük” Bir Düzeltme Olabilir

Yakın tarihli bir röportajda, Bitcoin Derneği Başkanı Jimmy Nguyen şöyle açıklıyor:

Sınırlı bir bitcoin arzı olduğunu bilen insanlar [bitcoin] ‘e geçişi rezerv varlık olarak görüyorlar ve’ tamam, fiyatı çok yükselmeden benim payımı istiyorum ‘diyorlar.

Ayrıca, BTC’nin önümüzdeki dönemde hafif bir düzeltme yaşayabileceğini, ancak bunun 2018’de olduğu kadar şiddetli olmayacağını belirtiyor.

livebitcoinnews

binance.gif