• BITCOIN/TL
  553277,520
  % -2,29
 • ETHEREUM/TL
  38985
  % -1,46
 • RIPPLE/TL
  11.03
  % -2,95
 • BITCOIN CASH/TL
  2349.87,699
  % -2,46
 • LITECOIN/TL
  1883.27
  % -4,34
 • COSMOS HUB/TL
  215.01
  % -4,70
 • CARDANO/TL
  7.55
  % -4,70
 • TETHER/TL
  21.46
  % 1,61

Bir Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Sürer?

binance.gif

Bitcoin madenciliği, yüksek güçlü bilgisayarların bir Bitcoin bloğu keşfetmek ve bunu yapmak için ödüller kazanmak için rekabet ettiğini gören bir süreçtir.

Madenciler genellikle ASIC madencilik teçhizatları gibi özel ekipman kullanırlar.

Tek başına gitmek madenciler için biraz daha verimli olabilir, ancak ödüller daha seyrek geldiği için daha risklidir.

Bitcoin (BTC), güvenliğinin temeli olarak Proof of Work (PoW) konsensüs algoritmasını kullanır. Bu, diğer birçok kripto para birimi gibi, blokları keşfetmek ve bunlara bekleyen işlemleri eklemek ve geri alınamaz hale getirmek için birkripto parabirimi madencileri ağının kullanıldığı anlamına gelir.

Blok başına yaklaşık 10 dakika süren blok keşif süreci, aynı zamanda blok başına sabit sayıda yeni Bitcoin basılmasıyla sonuçlanır. Bu, şu anda blok başına 6,25 BTC olarak ayarlanmıştır, ancak yaklaşık olarak her dört yılda bir (210.000 blok) yarıya düşmekte ve yeni keşfedilen her blokta basılan Bitcoin sayısını azaltmaktadır.

Bu BTC, bloğu keşfeden madenciye (veya madencilik havuzu kullanıyorsa madencilere ) bir teşvik olarak sağlanır .

1 BTC çıkarmak ne kadar sürer

Her bloğu keşfetmek 10 dakika sürse ve her blok, onu başarıyla keşfeden madenciye 6,25 BTC ödülü verse de, Bitcoin madencilik ağının tamamının bu blok keşif sürecinde esasen rekabet halinde olduğunu anlamak önemlidir.

Bu, madencilik ağının tamamında yalnızca tek bir madencinin bloğu gerçekten başarılı bir şekilde keşfedeceği anlamına gelir ve potansiyel olarak on binlerce Bitcoin madencisi faaliyette olduğundan, tek başına bir bloğu keşfetme olasılığı oldukça düşüktür.

Bu nedenle, Bitcoin madencilerinin büyük çoğunluğu bir madencilik havuzunun parçası olarak birlikte çalışır ve hash oranlarını bir bloğu keşfetme şansını artırmak için birleştirir . Ardından, havuzdaki hangi madenci bloğu gerçekten keşfettiğinden bağımsız olarak, ödüller havuz boyunca eşit olarak dağıtılır.

Sonuç olarak, bir havuzun hash oranının% 1’ine katkıda bulunan bir madenci, biriktirdiği blok ödüllerinin% 1’ini de alacaktır.

F2Pool, şu anda hash oranı payına göre en büyük havuzdur ve toplam 134.6 EH / s olan Bitcoin hash oranının yaklaşık 26.73 EH / s’sine katkıda bulunur. Bu% 19,9’luk hash oranı payı, esasen, yeni basılan tüm BTC’lerin yaklaşık% 19,9’unun bu havuz tarafından çıkarıldığı anlamına gelir – bu, günde 179,1 BTC’ye eşittir (günde tüm madencilere dağıtılan toplam 900 BTC’den).

Havuzun hash oranının (~ 267 PH / s)% 1’ine katkıda bulunan bireysel bir madenci, günde yaklaşık 1,79 BTC kazanacaktır. Bu, bir madencinin mevcut zorluk seviyelerinde günde ortalama 1 BTC çıkarmak için yaklaşık 149,2 PH / s hash oranına ihtiyaç duyacağı anlamına gelir.


Bunu perspektife koymak için, bu, Kasım 2020’de piyasaya sürülen en son 64TH / s Antminer S17e ASIC madencilerinin 2.331’ini çalıştırmaya eşdeğer . Bu kurulum, ortalama birim maliyetin 799 $ / adet olduğu varsayıldığında, muhtemelen 1.86 milyon $ civarında bir yere mal olacaktır. Antminer S17e şu anda tükendiğinden (Aralık 2020 itibariyle) ve yalnızca bayiler aracılığıyla bir fiyatlandırma ile mevcut olduğundan, bu biraz zorlayıcı olacaktır.

Daha küçük bir bütçeye sahip olanlar için, bir madencilik havuzuyla çalışırken ödüllerde 1 BTC üretmek için tek bir Antminer S19 Pro’nun (eski nesil, ancak yaygın olarak bulunan bir birim) toplam 1.356 gün sürmesi gerekir; bu, 0.00073 BTC üretmeye eşdeğerdir. ödül olarak / gün veya cari fiyatlarla yaklaşık 13,28 $ / gün (18.200 $ / BTC).

Başka bir madencilik donanımının ödül olarak 1 BTC üretmesinin ne kadar süreceğini hesaplamak için hash oranını aşağıdaki denkleme koyabilirsiniz: 1 / (hash rate (PH / s)) * 0,0066. Bu sonuç, mevcut zorluk seviyelerinde ödüllerde 1 BTC oluşturmak için gereken gün sayısını üretecektir.

Bitcoin madencileri tek başlarına Madencilik yapabilirler mi?

Çoğu Bitcoin madencisi çabalarını bir madencilik havuzunun parçası olarak odaklama eğiliminde olsa da, bunu tek başına yapmak da mümkündür.

Esasen daha küçük düzenli ödemeleri garanti eden ve Bitcoin madenciliğinin içerdiği risklerin çoğunu ortadan kaldıran Bitcoin madencilik havuzlarının aksine, solo madencilik daha çok bir kumardır – ancak daha fazla ödüllendirici de olabilir. Yalnız madencilerin herhangi bir madencilik havuzu ücreti ödemesi gerekmediğinden, genel madencilik karlılığı, özellikle büyük bir madencilik operasyonu yürütenler için, bir havuzla çalışmaktan biraz daha yüksek olabilir.

Eski madenciler, yarıya inme sonrası karlarını çevirmek için ucuz elektrik aramalı
Araştırma firması TokenInsight’ın Baş Analisti Johnson Xu, Decrypt’e Salı günkü Bitcoin yarılanmasının eninde sonunda tüm verimsiz madencileri ortadan kaldıracağını söyledi. Ama Xu, bu enerjiyi korumanın bir yolu olduğunu söyledi …

İstatistiksel olarak konuşursak, günde 1 BTC üretmek isteyen yalnız bir madencinin, toplam Bitcoin hash oranının% 0.11’inden biraz fazlasına katkıda bulunması gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu yaklaşık 149,2PH / s’ye veya 2,334 Antminer S17e madencilik biriminin birleşik çıktısına eşdeğerdir. Ortalama olarak, bu madencilik operasyonu, her 6.25 günde bir 6.26 BTC ödülü veren bir blok keşfedecektir, bu da ortalama 1 BTC / gün’e çıkmaktadır.

2.000’den fazla teçhizata sahip devasa madencilik operasyonlarının bile tek bir bloğu keşfetmesi neredeyse bir hafta alacağından, sadece birkaç makineye sahip madenciler muhtemelen bir blok keşfetmeden yıllar geçirecekler ve bu da uygulamayı çoğu durumda son derece riskli hale getiriyor.

2020 ve sonrasında Bitcoin madenciliği

Daha önce hash oranına göre en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından biri olan OKEx havuzu, önemli bir özel anahtar sahibine ulaşılamadığına dair borsa geri çekimleri durdurduktan sonra Ekim ve Kasım 2020 arasında faaliyette% 99,5’lik bir düşüş gördü .

OKex havuzu, o zamandan beri SHA256 hash oranının önemli ölçüde toparlandığını gördü ve şu anda 3.400’den fazla aktif madenci ile 196,8 PH / s’de bulunuyor – Kasım ayının en düşük seviyesine göre on kattan fazla bir artış.

Bitcoin Talebi Patlıyor; Bitcoin Arzı Küçülüyor

Bitcoin’in fiyatını etkileyen iki temel faktör vardır: arz ve talep. Mevcut arz küçülürken, talep hızla artmaktadır. Kurumsal yatırımcılar ve şirketler …

Grayscale, PayPal ve Cash App gibi büyük kurumsal yatırımcıların artık yeni çıkarılan tüm Bitcoin’in% 100’ünden fazlasını satın alması ve diğer blok zincirlerinde (Ethereum ve Tron gibi) sarılmış tokenler olarak kilitlenen artan BTC toplamları ile Bitcoin’e talep 2020 yılında önemli ölçüde artmıştır.

Sonuç olarak, Bitcoin fiyatı yılın başından bu yana% 150’den fazla arttı ve bazı platformlarda tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı .

Bu yazı ilk olarak decrypt‘de yayımlanmıştır.

binance.gif