• BITCOIN/TL
  552880,169
  % -2,38
 • ETHEREUM/TL
  38950
  % -1,33
 • RIPPLE/TL
  11
  % -2,31
 • BITCOIN CASH/TL
  2347.05,570
  % -2,56
 • LITECOIN/TL
  1879.5
  % -4,47
 • COSMOS HUB/TL
  214.82
  % -4,75
 • CARDANO/TL
  7.54
  % -4,66
 • TETHER/TL
  21.45
  % 1,61

Belçika’nın en Büyük Bankalarından KBC Kendi Kripto Para Birimini Başlatacak

binance.gif

Belçika’nın en büyük sigorta ve bankacılık şirketlerinden biri olan KBC, dijital varlıklara yaklaşımını biraz değiştirerek kendi kripto para birimini başlatma planlarını açıkladı.

Bankanın yerel kripto para birimi olan KBC Coin, bankanın müşterileriyle etkileşim stratejileri geliştirmesine, platformunu tanıtmasına ve kullanıcıları hizmetlerini benimsemeye zorlamasına olanak tanıyan bir tür ödül belirteci olacaktır.

KBC Coin Neredeyse Hazır

Banka, duyuruyu bankacılık uygulamasına dahil olan sanal asistan ‘Kate’in ilk aylarının sunumu sırasında paylaştı.

Şu anda, KBC Coin halka açık değil, ancak zaten özel bir ortam aracılığıyla test aşamasında. Banka, projenin yol haritasıyla ilgili daha fazla ayrıntı açıklamadı.

Projenin düzenleyici çerçevesine ve ekonomik özelliklerine ek olarak, KBC kripto para biriminin teknolojik ve gizlilik konularına odaklanmıştır. Yerel gazete De Morgen’e göre , CEO Johan Thijs, “müşterilerinin kimliğini korumak” istediklerini, kullanıcılarına verileri üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlayan bir platform vermek istediklerini söyledi.

KBC, tokeninin Bitcoin veya piyasadaki herhangi bir kripto para birimi ile hiçbir ilişkisi olmadığını vurgulayarak vurguladı. Ayrıca, KBC Coin’in yalnızca bankanın altyapısı içinde çalışacağını ve bu nedenle geleneksel kripto para birimlerinin özelliği olan vahşi fiyat dalgalanmalarına maruz kalmayacağını belirtti. Bay Thijs tarafından paylaşılan ve Business AM tarafından derlenen ifadeler , tokenin piyasaya sürülmesi durumunda nasıl çalışacağına dair kabaca bir fikir veriyor:

“Bu jeton başlangıçta sadık müşteriler tarafından kazanılabilir ve ek hizmetlere harcanabilir… Madeni para kapalı bir sistemde olacaktır. Bu bir ‘kapalı döngü para birimi’. Dolayısıyla, dünya çapında dolaşmanıza ve her yerde ödeme yapmanıza izin veren euro gibi bir para birimi değil… Belirli bir ortamda, örneğin müşteri ortamında kullandığımız dijital bir para birimidir. ‘

Kripto Gibidir Ama Kripto Değildir

Bu ayrım, yıllardır kripto para birimleri konusunda temkinli bir duruş sergilediği için banka için hayati önem taşıyor.

2015’te bile, bitcoin ve ICO’ları kamuoyunun gündemine getiren kripto patlamasından çok önce, KBC Bank müşterilerini bitcoin ve diğer kripto para birimleri ticaretiyle ilgili riskler konusunda uyarıyordu.

Halen bankanın arşivlerinde bulunan bir belgede bankanın Bitcoin’i teknolojik, finansal ve sosyal açıdan riskli bir varlık olarak gördüğü görülebiliyor. Bankanın o dönemde bahsettiği risklerden bazıları;

 • Gizemli ve karmaşık yatırım
 • Altta yatan veya desteklenen değer yok
 • öngörülemeyen likidite
 • Geri ödeme garantisi yok
 • Çoklu teknolojik riskler (veri kaybı ve bilgisayar korsanlığı dahil)
 • Dolandırıcılığa ve yasadışı işlemlere karşı duyarlı olması dolayısıyla yetkililerin müdahalesi

Ön yargılardan kaçınmak için KBC, bir banka tarafından desteklenen ve itibari para olarak işlev gören bir tür dijital varlık olan Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini KBC Coin’inin doğasına yakın örnekler olarak gösterdi.

CBDC’ler, bankaların kripto para birimlerine alternatifi haline gelerek kendilerini paranın evriminde bir sonraki adım olarak kurmak istiyor. Ve henüz küresel olarak kabul görmemiş olsalar da, fikir zaten analistlerin onun lehine ve aleyhine olan pozisyonları tartışıyor .

Ancak CDBC’ler bile tamamen güvenli değildir. Örneğin, Dubai hükümeti tarafından verilen bir token olarak lanse edilen dolandırıcı bir para birimi olan Dubai Coin , ülke yönetiminin projeyle hiçbir bağlantısı olmadığını söyleyen uyarılarına rağmen Crypto.com’da bugün %1000’in üzerinde artış kaydetti .

cryptopotato

binance.gif