• BITCOIN/TL
  766231,705
  % 1,38
 • ETHEREUM/TL
  45464
  % -0,73
 • RIPPLE/TL
  14.7
  % -2,37
 • BITCOIN CASH/TL
  6407.75,101
  % 0,68
 • LITECOIN/TL
  1777.26
  % -2,09
 • COSMOS HUB/TL
  192.53
  % -1,56
 • CARDANO/TL
  7.16
  % -1,03
 • TETHER/TL
  27.55
  % -0,01

ABD’li Senatörler, Pekin Olimpiyatlarında Dijital Yuan Kullanımı Konusunda Uyardı

binance.gif

Marsha Blackburn, Roger Wicker ve Cynthia Lummis, ABD Olimpiyat Komitesi’ni gelecek yıl Pekin’de düzenlenecek etkinlikte Çin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) herhangi bir şekilde kullanılmasını yasaklamaya çağırdı.

Bloomberg’e göre, milletvekilleri Pazartesi günü ABD Olimpiyat Komitesi yönetim kurulu başkanı Susanne Lyons’a bir mektupta casusluk ve casusluk konusundaki endişelerini dile getirdiler .

“Olimpiyat sporcuları, dijital yuan’ın, akıllı telefonlarında dijital yuan cüzdanları bulunduracakları ve geri döndüklerinde kullanmaya devam edecekleri umuduyla, Çin vatandaşlarını ve Çin’i daha önce görülmemiş bir ölçekte izlemek için kullanılabileceğinin farkında olmalılar.”

Hepsi Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Komitesi üyesi olan senatörler, itirazları hakkında 30 gün içinde bir brifing talep ettiler.

20 Milyondan Fazla Cüzdan

Uyarı, Çin Halk Bankası’nın 20,8 milyondan fazla kişinin bankada sanal bir cüzdan açtığını belirtmesinden birkaç gün sonra geldi.

16 Temmuz’da yayınlanan makale , Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları’ndaki denemeler sırasında yabancılara yerel bir banka hesabı açmaya gerek kalmadan Çin’in CBDC’sine erişim verileceğini söyledi .

Çin merkez bankası, Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesinin (DCEP) tam dağıtımı için bir zaman çizelgesi doğrulamadı. Son iki yılda CBDC’nin devam eden denemelerinin bir parçası olarak yaklaşık 71 milyon işlemle 34,5 milyar yuan’ın (yaklaşık 5,3 milyar ABD Doları) harcandığını belirtti.

Dijital yuan hala deneme aşamasında, ancak ABD’deki endişeler, doların dünyaya hakim rezerv para birimi olarak statüsüne meydan okuyabileceği yönünde artıyor. Çinli yetkililer, bunun esas olarak yerel perakende işlemler için kullanılacağını iddia ettiler.

Büyüyen Endişe

14 Temmuz’da CryptoPotato, Amerikan hedge fon yöneticisi Kyle Bass’ın Çin dijital para biriminin ABD üzerinde sahip olabileceği potansiyel olarak yıkıcı bir etki konusunda uyardığını bildirdi.

Çin, CBDC’yi kaldıraç olarak kullanabilir ve şirketleri ve bankaları Halk Cumhuriyeti ile iş yapmak istiyorlarsa bunu benimsemeye ve kabul etmeye zorlayabilir. Bass, “Tüm sermayemizi bu şekilde ellerinde tutarlarsa, dünya üzerinde ne tür bir kaleye sahip olacaklarını bir hayal edin” diye ekledi.

Çin, merkezi olmayan rakiplerin madenciliğini kendi para birimine indirerek bu tür davranışları zaten sergiledi. Bu ayın başlarında PBoC, finansal istikrarı olumsuz etkileyebilecekleri konusunda uyarıda bulunan stablecoin’leri de hedef aldı.

cryptopotato

 

binance.gif