• BITCOIN/TL
  565008,393
  % -1,23
 • ETHEREUM/TL
  38868
  % -1,04
 • RIPPLE/TL
  10.81
  % 0,38
 • BITCOIN CASH/TL
  2347.47,241
  % -0,52
 • LITECOIN/TL
  1866.82
  % -1,89
 • COSMOS HUB/TL
  217.82
  % -2,55
 • CARDANO/TL
  7.8
  % 0,05
 • TETHER/TL
  20.8
  % 0,77

ABD Hazine Bakanlığı’na Bağlı FinCEN, Kriptoya Seyahat Kuralı Önerisi Sundu

binance.gif

ABD Hazine Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), dijital varlıkların hareketiyle ilgili boşlukları kapatmayı amaçlayan bir teklif yayınladı . Yayınla ilgili duyuruda FinCEN ayrıca halktan da girdi talep etti. Seyahat Kuralı olarak adlandırılan önlem, sınır ötesi transferleri etkiler.

Teklifin ana maddesi, özel sektöre ait dijital cüzdanlarla ilgili bir değişikliktir. Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları artık VASP’tan bir cüzdana para gönderdiğinde bireylerden KYC bilgilerini talep etmek zorunda kalacak. Görünüşe göre bu, bir VASP’den kendi cüzdanınıza kripto göndermek için bile geçerli. Bu, 10.000 $ üzerindeki miktarlardaki hareketler için geçerli görünüyor. VASP işlemi rapor etmelidir.

Ancak, transfer edilen miktar 3.000 $ ‘ın üzerindeyse borsanın bu tür bilgileri tutması gerekir. Böylece, özel parti tarafından KYC önlemleri aynı olacaktır.

Önerilen değişikliklerin, dijital varlık dünyasının bu yönünü fiat bankacılığı ile daha uyumlu hale getirmesi bekleniyor. Seyahat Kuralı, sınır ötesi transferler için uzun süredir devam eden bir düzenlemedir.

Hükümet, bu düzenlemeye Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC’ler) dahil etmektedir. Ancak FinCEN, CBDC’yi farklı bir adla çağırır: Yasal İhale Dijital Varlığı, LTDA.

Hazine’nin fikri değil
Mahremiyet sevenler, ABD Hazinesi’nin önerdiği düzenlemeye inecek, ancak değişimin itici gücü açık. Değişiklikler, Amerikan dijital varlık ortamını fiat ile ilgili bankacılığa yaklaştıracak. Ayrıca, 2019’dan itibaren Mali Eylem Görev Gücü FATF’nin) önerilerini de karşılayacaklar. Aslında, FATF açısından ABD biraz geç kaldı – bu yaz boyunca yapılmalıydı.

Ancak FinCEN’in bir fikri var
FinCEN’in önerisi, raporlama yapmama limitini 3.000 $ ‘dan 250 $’ a düşürme teklifinin hemen ardından gelir . Bu hem fiat hem de kripto sınır ötesi işlemleri etkileyecektir. FinCEN, değişikliğin hem kanun yaptırımına hem de ulusal güvenlik çıkarlarına yardımcı olacağını iddia ediyor . Halkın yorumları Kasım ortasına kadar kabul edildi.

Fiat’ın karanlık yüzü
Önlemler, sızdırılan FinCEN dosyalarının etkileri piyasalarda dalgalandıkça gelir. BeInCrypto 13 Ekim’de, dosyaların, bankaların 1999 ile 2017 arasında en az 2 trilyon doları fiat olarak akladığını gösterdiğini bildirdi . Belgelere göre, bunun en az 1,3 trilyon doları Deutsche Bank’tan geçti.

Bu yazı ilk olarak BeInCrypto’da yayımlanmıştır.

binance.gif