• BITCOIN/TL
  569008,371
  % 0,98
 • ETHEREUM/TL
  39792
  % 1,41
 • RIPPLE/TL
  11
  % 1,62
 • BITCOIN CASH/TL
  2401.2,563
  % 0,42
 • LITECOIN/TL
  1981.38
  % 0,04
 • COSMOS HUB/TL
  221.82
  % 1,99
 • CARDANO/TL
  7.9
  % 1,81
 • TETHER/TL
  20.98
  % 0,39

ABD Hazine Bakanı Adayı Yellen: Kripto, Finansal Sisteme Fayda Sağlayabilir

binance.gif

Başkan Joe Biden’ın ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, gelişen teknoloji hakkındaki önceki olumsuz söyleminin ardından Bitcoin ve kripto hakkındaki açıklamalarını dengelemiş görünüyor.

Yellen, ortaya çıkan teknolojinin “finansal sistemin verimliliğini artırma” potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

Yellen, Bitcoin ve diğer kripto varlıklarının ülkeye fayda sağlayabilecek niteliklere sahip olduğuna inanırken, ABD Hazine Bakanı Adayı, bunların kara para aklama faaliyetleri ve terör finansmanı için de kullanıldığını belirtti.

Yellen’in açıklamasından bir alıntı:

“Kötü niyetli ve yasadışı faaliyetler için kullanımlarını sınırlarken, meşru faaliyetler için kullanımlarını nasıl teşvik edeceğimizi yakından incelememiz gerektiğini düşünüyorum. Doğrulanırsa, Federal Rezerv Kurulu ve diğer federal bankacılık ve menkul kıymet düzenleyicileriyle, bunlar ve diğer fintech yenilikleri için etkili bir düzenleyici çerçevenin nasıl uygulanacağı konusunda yakın bir şekilde çalışmayı planlıyorum. “

Yellen’in kriptonun potansiyellerini kabul etmesi ve endüstri için sağlam bir düzenleyici çerçeve çağrısı, kripto için dengeli bir yaklaşım olduğunu gösteriyor. Bu arada, Yellen’in mevcut açıklaması, daha önceki bir teyit duruşmasında verdiği yanıttan oldukça farklı.

Yellen’in önceki ve güncel açıklamaları yasadışı faaliyetler için kripto kullanımından bahsederken, araştırmalar bu tür iddiaların abartılı olduğunu gösteriyor. Blockchain istihbarat firması Chainalysis’in yakın tarihli bir raporu , kripto ile ilgili suçun 2020’de % 0,34’e düştüğünü ortaya koydu .

Biden, Yeni SEC Başkan Vekilini Adlandırdı

Bir başka gelişmede, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan bir basın açıklaması, Başkan Joe Biden’in Allison Herren Lee’yi SEC Başkan Vekili olarak seçtiğini duyurdu. Biden daha önce, eski Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Gary Gensler’i Senato’dan onay bekleyen SEC başkanı olarak aday gösterdi.

Eski bir Trump atanmış olan Herren Lee, Başkan Vekili olarak Elad Roisman’ın yerini aldı. Bu arada, Herren Lee’nin kripto konusundaki tutumu hakkında çok az bilgi var veya hiç yok. Bitcoin ETF ve kripto menkul kıymet düzenlemeleri gibi konulardaki pozisyonunu speküle etmek de zor. Ancak Gensler, kripto paraya yabancı değil.

cryptopotato

binance.gif