• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

ABD, Dünyanın en Büyük Madencilik Havuzlarının İlk Beşine Girdi

binance.gif

ABD’nin Çin’in zorlu Bitcoin madenciliği hakimiyetine meydan okuma fikri artık o kadar da zorlayıcı değil.

Son verilere göre, Foundry USA şu anda dünyanın en büyük beş maden havuzuna girdi. Günlük hashrate’i saniyede 10.10 exahash’i aşarak küresel bilgi işlem gücünün yüzde 7.63’ünü oluşturuyor.

Madencilik

Kuzey Amerika merkezli havuz, geçtiğimiz Ağustos ayında ortaya çıkan Digital Currency Group’un yan kuruluşu Foundry tarafından işletiliyor.

Foundry, Kuzey Amerika’daki kripto para birimi madenciliği operasyonlarına 100 milyon dolardan fazla para akıttı.

Suları özel beta modunda test ettikten sonra, Foundry USA sonunda geçtiğimiz Mart ayında halka açıldı.

Süper ucuz enerjiye kıyasla istikrar

Artık kripto para madenciliği, pahalı ekipman gerektiren devasa bir endüstri haline geldiğine göre, kendi başınıza yeni bir blok bulma cehenneminde bir kartopu şansı yok. Bireysel madenciler, blok ödülünden bir parça almak için büyük havuzlarla güçlerini birleştirmek zorundadır.

İlk beşte bir Kuzey Amerika havuzunu görmek, Çin havuzlarının sonsuza kadar tünekte hüküm sürdüğü düşünüldüğünde oldukça ferahlatıcı. İlk Bitcoin madencilik havuzu olan F2Pool, yalnızca Bitmain’in Antpool’unun arkasında ikinci sırada başlatıldı. Diğer iki Çin havuzu olan ViaBTC ve BTC.com sırasıyla dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor.

Çin, ucuz enerjisi nedeniyle küresel hash oranının yaklaşık yüzde 65’inden sorumludur. Ancak, zorla çalıştırmaya dayandığı bildirilen Sincan’daki kirli kömür madenlerini kullanmak—Yeni madeni paraların çalkalanması, kripto para biriminin karbon ayak izi için iyiye işaret değil.

Dahası, gaz patlaması ve su baskını olayı, kısa süre önce hash oranını bir gecede yaklaşık yüzde 30 düşürerek Bitcoin’in güvenlik açığını ortaya çıkardı.

Etik ve çevresel sorunların yanı sıra, söz konusu yasal endişeler de var ve Bitcoin eleştirmenleri sürekli olarak komünist devletin en iyi kripto para üzerinde çok fazla güç kullandığını belirtiyor.

Bu nedenle, birçok madencilik operasyonu, daha yüksek maliyetlerle uğraşmasına rağmen istikrar arayışı içinde Kuzey Amerika veya İskandinavya’ya taşınıyor .

u.today

binance.gif