• BITCOIN/TL
  1093740,117
  % -0,80
 • ETHEREUM/TL
  58815
  % -1,23
 • RIPPLE/TL
  17.48
  % -1,60
 • BITCOIN CASH/TL
  6431.42,563
  % -0,64
 • LITECOIN/TL
  2017.56
  % -0,30
 • COSMOS HUB/TL
  267.92
  % 0,58
 • CARDANO/TL
  10.9
  % -2,14
 • TETHER/TL
  28.94
  % -0,06

ABD Başkanı Joe Biden Vergileri Artırmayı Düşünüyor, Bu Durum Kriptoyu Ne Kadar Etkiler

binance.gif

Afganistan’dan çekilirken birkaç başarısızlıkla hırpalanan onay puanlarıyla Joe Biden, dikkatini büyük altyapı harcamalarına çeviriyor ve mücadele eden Amerikalılar için bir sosyal güvenlik ağı sağlamak için hükümetin programlarını genişletiyor.

Biden, Washington’un Bütçesini Artırmak İçin Vergi Artışlarını Önerdi

Kabul edilirse, Biden’in vergi planı en yüksek kurumlar vergisi oranını yüzde 5,5 daha artıracak . Bireysel gelir vergisi oranını yüzde 2,6 daha artıracaktır.

Vergi artışları, 5 milyon doların üzerindeki bireysel gelirlere yüzde 3’lük bir ek ücretin yanı sıra yüzde 25’lik bir sermaye kazancı vergisi de getirecektir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut sermaye kazançları vergisi oranı , en yüksek dilimde yüzde 20, orta kademede yüzde 15 ve en düşük dilimde %10’dur.

Unutmayın, 5.000 $ değerinde bitcoin satın aldıysanız ve ardından bir Tesla satın almak için 50.000 $’a sattıysanız, madeni paralarınızın kâr amaçlı satışı IRS için vergiye tabi bir olayı tetikler ve bu da gelirinizin şimdi bunun için 45.000 $ daha yüksek olduğunu düşünür. vergi raporlama yılı.

Teknoloji ve ekonomiye nasıl uyduğu çok yeni ve hala çok yeni bir gelişme olduğu için, kripto para birimi hala bir tür yasal ve düzenleyici belirsizliğe sahip. Yasa koyucular ve düzenleyiciler, konu yeni teknolojiyi anlama ve düzenlemeye geldiğinde, kötü şöhretli geri kalmışlardır. Şu anda bunu ele almak için çeşitli tartışmalı teklifler var .

Ancak şu anda, Bitcoin (BTC) gibi kripto para belirteçleri, ABD İç Gelir Servisi tarafından mülk olarak değerlendiriliyor ve bitcoin satışından yatırımcıların satın aldığından daha yüksek bir fiyata elde edilen karlar, sermaye kazancı geliri olarak vergilendiriliyor.

İşte Kriptoyu Nasıl Etkileyecek?

Dolayısıyla Demokratların vergilerdeki artışı, en zengin kripto yatırımcılarını düzenli bir miktar etkileyecek ve hatta dosyaya gittiklerinde daha yüksek vergilerle daha küçük yatırımcıları bile etkileyecek. Bu, özellikle bir yıldan az bir süredir ellerinde tuttukları dijital varlıklardan kısa vadede kâr elde eden kripto tüccarları için geçerlidir.

Bunun nedeni, sermaye kazançları üzerindeki mevcut %10, %15 ve %20 vergi oranlarının bir yıldan uzun süredir elde tutulan mülkler için geçerli olmasıdır. 12 aydan kısa bir sürede kâr için kripto para alıp satan yatırımcılar, geliri normal kişisel gelir olarak bildirmeli ve vergi dilimlerinin oranını (%10, %12, %22, %24, %32, %35 veya 37) ödemek zorundadır. %).

Bu arada Kongre, kripto para biriminin hisse senedi ve tahviller için geçerli olanlar gibi bir yıkama satış kuralı olmaması gibi diğer “kripto vergi boşluklarını” kapatmaya çalışıyor. Şu anda, kripto yatırımcıları, zararına satılan kripto paraları yalnızca hemen geri almak için vergi beyannamelerini silebilir. Kongre’deki bir teklif , önümüzdeki on yıl içinde 16 milyar dolar toplamayı öngören boşluğu kapatmayı amaçlıyor .

Bunlardan herhangi biri kripto para birimi yatırımını caydırır mı veya kripto için piyasa fiyatlarına zarar verir mi? Muhtemel değil, çünkü vergi teklifleri özellikle kripto için geçerli değil, hisse senetleri ve tahviller gibi diğer varlık sınıflarındaki sermaye kazançları vergi oranlarını da etkileyecek.

cryptopotato

binance.gif